Özellikle baldır ve ayakta olmak üzere aktivite esnasında gelişen ve aktivite durdurulduktan sonra hafifleyen bacak ağrısı (İntermitent klodikasyon Dinlenme esnasında parmaklarda veya ayak-larda meydana gelen ağrı veya uyuşukluk. Ayak ve parmaklarda ülser veya kangren. Arteriosklerozisin ilk etkisi ayak veya bacakta meydana gelir. Arteriosklerozisin bir biçimi olan ve arteriosklerozis obliterans denilen hastalıkta kanı bacaklara getiren büyük damarlarda meydana gelir ve kan akışı yavaşlar. Küçük kan damarları bir kısım yükleri kaldırabilirler. Ancak yürüme gibi fiziksel aktivitelerin meydana getireceği aşırı yük bu damarlar tarafından taşınamaz ve dolayısı ile ayak veya bacakta kramp (ağrılı kas tutulması) meydana gelir. Egzersizleri bıraktıktan birkaç dakika sonra bu kramplar ortaya çıkar ve buna intermitent klodükasiyon denilir.
Ayaklara giden kan damarları tıkandığında ayak soğuk ve ağrılı bir hal alır. Bazen derece derece tıkanma son haddine varır. Bu durumda da kangren meydana gelir. Kangren ölümden ve ilgili sahanın siyahlaşmasından oluşur. Kangren genelde topuk-larda veya parmak uçlarında ortaya çıkar.
Bir kan pıhtısı parçası yaygın olarak dizde olmak üzere herhangi bir arteri tıkarsa, ortaya çıkan klinik tabloya arteriyel emboli denilir.
Kan akışının zayıflamasına bağlı olarak sinirlerde nevrit denilen sinir iltihabı meydana gelir. Bunun sonucunda da yanma hissi, ağrı ve uyuşukluk ortaya çıkar.
Şeker hastalarında yaygın olarak ortaya çıkan bu sirkülasyon (dolaşım) problemleri diabetik nöropati ile sonuçlanabilir. Diabetik nöropati ile birlikte ortaya çıkan duygusal problemler nöropatik (sinir iltihabı) olmuş ayağın kolayca yaralanmasına neden olabilir.