Genellikle hiç belirti vermez. Abdomen (karın) bölgesinde nabız hissi.
Anevrizma, arterin anormal bir şekilde genişlemesidir. Arter duvarının zayıflaması ve kan pompalandığında yumurta gibi şişmesi nedeniyle oluşan bir bozukluktur. Anevrizma beyinde daha fazla olmak üzere vücudun herhangi bir arterinde olabilir. Fakat daha çok kanı bütün vücuda dağıtan ve vücudun ana arteri olarak bilinen aortada meydana gelir. Aortik anevrizmanın en sık olarak tuttuğu yer böbreklerin altında ve bacaklardan gelen arterlerin birleşerek meydana getirdiği abdominal aortanın hemen üstünde meydana gelir.
Abdominal anevrizma, arteriosklerozisin bir sonucu olarak düşünülür. Yüksek tansiyon gibi faktörler anevrizma gelişimine katkıda bulunurlar.
Arterin duvarındaki şişmeye ek olarak anevrizma olan bölgede karakteristik olarak kolesterol, kalsiyum, kan pıhtısı birikir. Arterin duvarındaki zayıflayan kas dokusu zamanla eskar (nedbe) dokuya dönüşür. Bununla birlikte, tüm bu değişikliklere rağmen arterin merkezi kanalı, normal halde kalabilir.
Abdominal aortik anevrizma erkeklerde bayanlara oranla daha yaygın olarak 60 yaşın üzerinde görülür.
ANEVRİZMA ÖNEMİ
Abdominal aorta hayat boyu devam edebilir ve teşhis otopsi esnasında konulur. Kalp hastalığı gibi abdominal aorta da gizli öldürücü bir faktör olarak kabul edilir. Bununla birlikte eğer bu hastalık teşhis edilirse, tedavisi için cerrahi işlem uygulanır