Bacak derisi altında görülebilen genişlemiş venler Ayakta rengin griye dönüşmesi Ayak eklemi civarında deri ülserleri Varikoz venler deri yüzeyine yakın yerlerde verilerin büklüm büklüm olması ve genişlemesi neticesinde oluşur. Herhangi bir ven varikoze olabilir. Bu terim Latince'den gelir. Hastalığın en fazla görüldüğü yerler ayak ve bacaklardır.
Ortalama her 10 Amerikalının birinde varis vardır. Bayanlar, erkeklere nazaran 2 defa daha bu hastalığa yakalanabilmededirler. Normalde, venlerdeki kapakçıklar venler içinde bulunan kanın kalbe doğru olmak üzere tek yönlü hareketine izin verirler. Fakat doğuştan olan zayıflıklar, gebelik, daha önce geçirilen tromboflebit ve diğer nedenler kapaklarda gerilmelere neden olur. Kapaklar gerildiğinde ve kapatma özellikleri zayıfladığında kan venlerde toplanır. Sonuçta damarlar genişler ve varis meydana gelir.
Varisle birlikte görülen ve sık olarak meydana gelebilen bir durum da bacakta venlerin örümceği andırır tarzda patlamasıdır. Tıbbi açıdan önemli olmamakla birlikte, bu çeşidinde derinin normal estetik görünüşünde bozulma olur.