Varisler, sürekli olarak artma eğilimi gösterir. Bununla birlikte aşağıda açıklanan kendinize yardım önlemleri hastalığın ilerlemesini ve rahatsızlığı durdurabilir. Bazı vakalarda varis yaralarını düzeltmek için ameliyat gerekli olabilir.
Uzun süre ayakta durmaktan ve oturmaktan kaçınınız. Eğer hareketsiz bir yaşam biçiminiz varsa bacak ve ayaklarınızı hareket ettirmeniz veya kalkıp yürümeniz gerekir. Günün sonunda bacaklarınızı kalp seviyesinde 25 cm kadar yükseğe kaldırarak, şişliği azaltabilir ve rahatlayabilirsiniz. Düzenli egzersizle tedavi oldukça başarılıdır. Yürüme, bisiklete binme veya yüzme rahatsızlığınızı azaltmada ve damarlar için basıncı azaltmada da oldukça faydalıdır. Diğer önemli bir önlem ise varis çorabı giymektir. Eğer venlerin iyi çalışmaması nedeniyle yaralar meydana gelmişse doktorunuz o bölgeye, iyileşmeyi artırabilmek için pansuman yapabilir.
Bazı vakalarda varikoz ven çevresindeki deri sahasında kaşıntılı yaralar veya pigmentasyon (renk koyulaşması) meydana gelebilir. Eğer iltihap veya kanama olursa doktora danışmanız gerekir. Bazı ameliyatlarda venin hareket ettirilmesi veya soyulması düşünülür. Uygun kişilerde varis ameliyatı uzun süreli faydalar sağlar. Bir çalışmada ameliyat yapılan varikoz venli hastaların % 85'inde ameliyattan sonra 10 yıl kadar bir problem çıkmamıştır.
Bazen yara iyileşemezse ameliyatla başka bir yerden alınan deri ile düzeltme yapılır.