Kandaki Hastalıklar kanın kendine ait birçok hastalıkları vardır. Özellikle bu hastalıklar şekille kana ait hastalıklardır. Bir grup hastalık da pıhtılaşma bozukluğu İle birlikte olan hastalıklardır.

Kırmızı kan hücrelerinin eksikliğine bağlı duruma kansızlık "ANEMİ" ismi verilir. Bu olay bir grup hastalıktır. Doğuştan olur veya sonradan bir kanama, demir, Vit. B12, Vit. C eksikliği, beslenememek, bir ateşli hastalığa, dalağı büyüten hastalıklara bağlı olabilir. Hücre şekli, sayısı ve içindeki "HEMOGLOBİN" denilen demirli maddeye göre isimler alır. Tanı koymak uzmanların yetkisinde ve kan tetkikleri ile ortaya çıkan bir olaydır.

Bazen kırmızı kan hücrelerinde normalin üstünde sayılar gösteren artışlar vardır. Bu bir hastalık halini alabilir. Ciddi sorunlar yaratabilir, dalak, karaciğer büyür, , yüz kıpkırmızıdır. Beyaz kan hücrelerinin en önemli hastalıkları "LÖSEMİ" ismi verilen kan kanserleridir. Birkaç tipi vardır. Dejenere olan hücre şekillerine göre hastalık temi alır. Lösemiler akut ve kronik olurlar. Bu hastalıkların sebebi belli değildir. Virüslerden şüphe edilmektedir. Sinsi başlar, lenf bezlerinin şişmesi, karaciğer, dalak büyümesi, ateş, halsizlik, iştahsıziıkgibi bulgularla kendilerini belli ederler ve kan tetkiki ile kesin tanıları koyulur. Bu hastalıklarda son yıllarda tedavi imkanları çok genişlemiş ve gelişmiştir.Kanın bir diğer önemli hastalık gurubu kan pıhtılaşmasına bağlı bozukluklar ve durdurulamayan kanamalardır. Burada ciddiyetle Özerinde durulması gereken konu TROMBOSİT ismi verilen kan hücrelerinin sayısının 80.000 altına düşmesidir. Veya kanın pıhtılaşmasını sağlayan ve karaciğerde yapılan bazı proteinli maddelerin eksikliğidir. K vitamini eksikliğinde de ciddi kanamalar olabilir.

Pıhtılaşma bozukluğuna bağlı kanamalarda vücudun her yerinden, deriden, idrar yollarından, sindirim sisteminden bir anda ciddi kanama olayları ortaya çıkar. Sebep aranana kadar mutlak surette hastaya kan verilmelidir. Bu davranış hayat kurtarıcıdır.

Bazı hastalık ve sebeplerden de (sık sık kan vermek) kanın pıhtılaşması çok hızlı ve ani, aşırı olabilir ve küçük damarları tıkar. Bu da tehlikeli, bazen öldürücü bir olaydır.

Kanın şekilli elemanları çıkarıldıktan sonra kalan proteinli kısmına "PLAZMA" ismi verilir. Kan nakli gibi plazma nakli de bazen hayat kurtarıcıdır.