Rahim kanseri kadın üretim organlarında fazla görülen kanserlerden biridir. Daha çok 30-35 yaşlar arasında ortaya çıkar. Cervical displasia denilen kanser öncesi safhada veya henüz "karsinoma in sitau" (rahim boynu yüzeyinde dokuların en üst katlarında) durumunda iken teşhis edilirse yüzde 100 tedavi edilebilir.
Cinsel organ siğilleri veya herpes gibi cinsel ilişkiyle bulaşan virüs enfeksiyonları geçiren: 18 yaşından önce cinsel ilişkide bulunmaya başlayan: birçok kişiyle cinsel ilişkide bulunan, çok genç yaştan beri birçok kere hamile kalmış kadınlarda rahim boynu kanseri diğer kadınlara kıyasla daha tazla görülür Vajinadan ilişkiden sonra, adetler arasında veya menopozdan sonra kanama;Vajinadan sulu ve kanlı akıntı, çok fazla ve kokulu olabilir.İleri aşamalarda, kut bir sırt ağrısı ve gene: sağlık durumunda bozulma
TEŞHİS
Doktorunuz PAP Smear testi ve muhtemelen Kolposkopi ve biopsi yapacaktır Kolposkop ucunda aüyütücü bir mercek ve ışık alan bir alettir Bununla rahim boynu yakından incelenebilir. Biopsi için doktor, laboratuvarda incelenmek üzere, rahim boynundan bir doku parçası alır Dokunun habis olup Tİmadığıni anlamanın tek yolu budur Biopsi kanser olduğunuzu gösterirse, doktorunuz Konizasyon ve (kanserin rahime sıçrayıp sıçramadığını anlamak için) rahim iç duvarını kazıyıp doku orıeği almak üzere kürtaj yapabilir. Sonra tümörün /ayılma durumuna göre hastalığın safhasını saptar Kanserin hangi safhada olduğunun belirlenmesi, tedavinin genişliği konusunda karar verirken bir anahtar niteliği taşır. "Karsinoma in situ" (yüzey-aeki kanser) için uygulanacak tedavi, rahim boynu Dokularının içine kadar işlemiş veya diğer organlara yayılmış saldırgan bir habis oluşuma uygulanandan çok daha ılımlı olabilir.