Genç Keratinosit Kanseri Basal Cell Yüzde, kulakta veya boyunda inci gibi kabarıklıklar. Göğüste veya sırtta düz, ten rengi veya kahverengi lekeler.
Bazal celi (hücre) kanseri, habis cilt tümörlerinin en fazla görüleni olup bütün cilt kanserlerinin yüzde 75 kadarını meydana getirir. Derinizdeki bazal celi (ge.nç keratinosit hücreleri) kanserleştiği zaman ağrısız bir şişlik veya düz bir yara meydana getirirler, bu yara veya şişlik birkaç ay sonra açık yara haline gelir, yavaş yavaş büyür ve hiçbir zaman tamamen iyileşmez.
Bu kanserler genellikle cildin korumasız bölgelerinde oluştuğu için tekrar tekrar ultraviyole ışınlarına maruz kalmanın buna yol açan baş neden olduğu düşünülmektedir. Genetik yatkınlığın da katkısı olabilir. En yatkın olanlar açık tenli, mavi gözlü, kızıl saçlı olanlardır. Hastalık en fazla 40 yaşından sonra başlar.
Bazal celi kanseri lokal bir tümör olarak kalır. Vücudun başka yerlerine yayıldığı nadirdir. Tıbbi müdahale yapılmazsa, çevredeki dokuları ve derindeki organları istila edebilir, bunlar arasında sinirler, kemikler ve beyin de vardır.
TEDAVİ
Teşhis, kabarıklık veya yaradan yapılan biyopsi ile olur. Tedavi şekli kanserin boyuna, derinliğine ve bulunduğu yere bağlıdır ve kazıma ve koterizasyon, cerrahi çıkartma, dondurmak yoluyla ameliyat, röntgen ışını vermek veya bir dizi mikroskop kontrollü taşlama yöntemleri kullanılır (Mohs cerrahisi).
Erken tedavi edilirse, iyileşme oranı yüzde 95'i geçer. Fakat başka tümörlerin oluşmasını önlemek için yüksek koruma değerli güneş yağlarını sürekli ve bolca kullanmanız gerekir. Aynı zamanda düzenli olarak tıbbi kontrol yaptırınız.