Skuamöz hücre kanseri derinin epidermiş tabakasının orta bölümünden doğan habis bit tümördür. Basal hücre kanserinden daha saldırgandır; lenf nodülleri ve iç organlar dahil olmak üzere, başka yerlere atlayabilir.
Tümör başlangıçta ağrısızdır. Yara haline gelip hiç iyileşmeyecek duruma girerse, ağrı veya acı duyulabilir. Normal ciltte, bir yanık veya yara izinde veya bir kronik iltihap alanında başlayabilir. Güneşin tahrip ettiği ciltte oluşan bir prekanseröz tümörden de başlayabilir.
Bu kanser en büyük sıklıkla devamlı olarak güneş ışığına maruz kalan yerlerde olur ve ana nedenin ultraviyole ışını olduğu düşünülmektedir. Genetik yatkınlığın payı olabilir. Açık tenli, mavi gözlü, sarı veya kızıl saçlılar en yatkın olanlardır. En fazla 50 yaşından sonra başlar.
TEDAVİ
Yüzde, kulaklarda, boyunda el veya kollardasert, kırmızı nodul veya düz (yassı) yara. Teşhis için nodul veya lezyona biyopsi yapılır. Tedavi kanserin büyüklüğüne, derinliğine, bulunduğu yere ve metastas belirtilerine bağlıdır. Tümörün çevresindeki deriyle birlikte cerrahi olarak çıkartılması ve bunun yanında röntgen tedavisi gerekli olabilir. Ameliyattan sonra nükseden kanserler için Mohs cerrahisi gerekebilir.
Erken tedavi edilirse iyileşme oranı yaklaşık yüzde 95'tir. İleride bu lezyonların yeniden oluşma olasılığını en aza indirmek için yüksek koruma faktörlü güneş yağlarının kullanılması gerekmektedir. Yeniden oluşma olasılığına karşı düzenli kontrol gerekir.