Radyasyon terapisi kanserli hastaların yaklaşık yarısında ya tedavinin bir parçasıdır, ya da tek tedavi biçimidir. Radyasyon terapisine; radyoterapi, ışın tedavisi, kobalt tedavisi veya şualama denir. Bu türden bir tedavi şekli yalnızca radyasyon alabilecek alanlarda ortaya çıkan kanser hücreleri için etkilidir.
Radyasyon, cerrahi müdahaleden önce kanserli bir tümörün kurutulması için, cerrahi müdahaleden sonra geriye kalan kanser hücrelerinin büyümesinin durdurulması veya antikanser ilaçları ile ölümcül bir durumda olan bir tümörün ortadan kaldırılması için kullanılabilir. Radyasyon özellikle lenf düğümleri veya ses tellerindeki habis tümörler gibi belli loka-lize kanser çeşitlerinin tedavisinde etkilidir.
Cerrahi müdahaleye benzer olarak radyasyon da, eğer kanser tüm vücuda yayılmışsa veya radyasyonun giderilebileceği alan dışındaysa tedavi
edici nıteliğe sahip değildir. Ancak tedavi muhtemelolmasa bile radyasyon terapisi yine de kullanılabilir. Çünkü tümörleri kurutarak neden oldukları basınç ve ağrıyı azaltabilirler veya kanamayı durdurabilirler.
Genellikle radyasyon cerrahi müdahaleden daha az bir fiziki rahatsızlık verir. Ancak bazı zorlu yan etkileri ortaya çıkarabilir.
Bu türden yan etkiler x ışınlarının normal dokulara verdiği zarar şeklindedir. Sonuçta cildinizde tahriş, yutma güçlüğü, ağızda kuruluk, bulantı, ishal, saç dökülmesi, ve enerji kaybından rahatsız olabilirsiniz. Bu etkilerin ne kadar ciddi ve geniş olduğu radyasyonun nedeni ve ne kadar kullanıldığına bağlıdır.