Amerikan Kanser Derneği (ACS) bu süre sırasında yardımcı olmak için bir ekibin kurulmasını önermektedir. Bu ekipte yalnızca siz, aileniz ve sizi sevenler olmamalıdır. Aynı zamanda hastalığınızın bir veya bir başka konusuyla ilgili olarak eğitim görmüş sağlık uzmanları ve hekimler ve tıp uzmanları olmalıdır. Radyoterapistler, cerrahlar ve tıbbi onkolojistler (kanser uzmanları), diyet uzmanları, fizik tedaviciler ve diğer uzmanlar dahildir. Gözönüne alınacak teşhis ve tedavi çabalarının koordine edilmesi için ACS'nin danışman hekim veya temel bakım hekimi dediği birinin görevlendirilmesi önerilir.
Danışman hekim sizin aile doktorunuz veya tüm kanser tedavisini yönlendiren bir uzman olabilir, önemli olan şey seçtiğiniz hekimin size teşhis, tedavi ve rehabilitasyondan oluşan bütünlüklü süreç konusunda tavsiyelerde bulunabilecek uzman bir kişi olmasıdır. Bundan öte bu kişi size uzun vadeli ve sürekli bir bakım da uygulayabilmelidir.
Eğer herhangi bir nedenden dolayı hekiminiz ile ilişkileriniz rahat değilse, ona sizi rahatsız eden şeyleri söyleyiniz. Eğer bakımınıza ilişkin konularda tatminsizliğiniz devam ediyorsa bir başka hekimden ikinci bir fikir alın. Bunu en kısa zamanda yapın. Çünkü bir kez bir hekim tedaviye başladı mı bir başkasının bunu değiştirmesi zordur.
Aynı zamanda diğer hekimlerin 'tedavinize katılması konusunda kendi hekiminizin rızası hakkında da konuşun. Bu türden soruların sorulması ve yanıtlanması zor olmamalıdır. Hekiminiz açık ve düşünceli (zekice) sorulara yanıt vermekten mutlu olmalıdır, çünkü bu açık ve dost bir ilişkinin göstergesidir. Ancak böylesi bir şey yaralamıyorsa bir başka seçenek arayınız.