Kanser Merkezleri : Danışman hekiminiz, biyopsi veya Pap simear gibi teşhis niteliğindeki bazı başlangıç testlerini yönlendirecektir. Eğer teşhis, doktorunuzun muayenehanesinde yapılması olanaksız olan testleri gerektirirse, herhangi bir tıp merkezinde uzman bir doktora başvurmanız gerekebilir.
Kanserin çeşidine ve sizin için gerekli olan tedaviye göre kanser tedavisinde uzmanlaşmış bir tıp merkezinde çok fazla zaman harcadığınızı görebilirsiniz. Uygun bir tıp merkezi bulmanızda ve buraya yerleşmenizde danışman hekiminiz size yardımcı olacaktır.
Genellikle bir tıp fakültesi hastanesi size daha geniş ve kaliteli bir bakım sunar. Çünkü, bu türden hastanelerin tıbbi tesislerinde ve öğretim kadrolarında etkin klinik uzmanları, araştırmacılar ve eğitimciler vardır. Ayrıca, stajyerlerin eğitildiği hastaneler de servisleri tıp fakültesi hastaneleri kadar geniş olmasa da iyi tesislerdir.
Hastalığınız nedeniyle birden fazla tıp merkezine gitmeniz gerekebilir. Bir merkezde teşhis konulabilir, diğerinde teşhise bağlı olarak tedavi yürütülebilir ve bir başkasında da rehabilitasyon hizmetleri verilebilir.
Çoğu devlete bağlı ve mahalli tıp merkezleri, yüksek uzmanlık gerektirmeyen kanser olaylarını tedavi edebilecek olanaklarla donatılmıştır. Ancak sizin daha komplike ve deneysel nitelikte bir tedavi-ye ihtiyacınız varsa veya mahalli hastânenizdeki doktorlar sizin özel kanser çeşidinizi tedavi etmek konusunda deneyimsizse, alanında uzman bir kan-ser merkezine başvurmalısınız.