Kanserli bir hasta düzgün besleniyorsa kemoterapi ve radyasyon tedavilerinin ve ameliyatın yan etkilerine daha dirençli olabilir. Ayrıca iyileşme, sağlıklı hissetme, doku fonksiyonları ve yenilenmesi ve hastanın bağışıklık sistemlerinin gelişmesini sağlama gibi konularda da doğru beslenme çok önemlidir. Çok görülen ve zor bir sorun, kilo kaybı ve bozuk beslenmedir. Buna bazen kanser kaşeksisi de denir.
Kilo kaybına neden olan çeşitli faktörler sayabiliriz: Hastalık veya tedavi yöntemleri iştahı azaltır (daha az yemek) yenir veya yiyecek tüketimini, sindirimi, özümlenmesi veya vücudun besini kullanabilmesini engeller.
Genelde birçok kanser türleri, beslenmeyi teşhis ve tedavi öncesinde bile kötü etkiler. Kanserin türüne göre az besin alma, bir tümörün yolu tıkaması nedeniyle veya mide bağırsak yollarının tıkanması nedeniyle kötü beslenme olabilir.
Bazen doğru beslenmek gerektiğini bilen kişi dahi anoreksi (iştahsızlık) durumunda olabilir. Bazen yemeğin tadını alamaz veya bir iki lokmadan sonra kendini tok hisseder.
Tedavi de zaman zaman vücutta yıpranmış dokuların tamiri için daha çok kalori ve protein ihtiyacı yaratabilir. Beslenme konusundaki son buluşlar, kanser kaşeksisinin tedavisinde çok faydalı olmuştur. Bugün kilo kaybı başedilemez bir olgu olmaktan çıkmıştır. Tüple beslenme, damardan beslenme ve hatta ağızdan beslenmede yeni gelişmeler hemen herkesin hatta çok zor beslenme sorunları olanların dahi, beslenme durumlarını iyileştirebilmelerini sağlamaktadır. Doktorunuz kanser konusunda bilgili bir diyet uzmanıyla görüşerek size beslenmeyle ilgili daha yararlı önerilerde bulunabilir.
Klinik çalışmalar sağlam ve bilinçli bir beslenmenin kanserin tedavisi sırasındaki sorunları hafifletmede çok yararlı olduğunu göstermiştir. Fakat herhangi bir besinin çok az veya aşırı kullanılma-sının kanseri etkilediğine dair somut bilgi yoktur