Çocuklarda kanser ender görülür. Ayrıca tedavi şansları en yüksek olan, en büyük ilerlemeler çocuklardaki kanserlerde kaydedilmiştir. Bundan 25 yıl öncesine kadar kanserli çocukların hemen hemen hepsi, genelde bir yıl içinde, ölüyordu. Oysa şimdi modern tedavilerle kanserli çocukların yaşam süresi uzatılıp bu kanser tiplerinin çoğu iyileştirilmektedir. Kanserli Amerikan çocukların en az yarısı yaşamaktadır.
Ancak birçok kanser tipi, erken teşhis edilip doğru bir şekilde tedavi edilmezse, hayati tehlike yaratır. Kanser okul ve okul öncesi çocuklarda tura öbür hastalıklardan daha fazla ölüme sebebiyet veriyor (bu yaş grubunda sadece kaza sonucu ölümler daha fazladır).
En yaygın çocuk kanseri lösemidir. Yeni tedavilerle bu hastalığa yakalanan çocuklar için durum bu son senelerde çok daha parlaktır. Çocuk kanserlerinin bir başka önemli türü de beyin tümörleridir. Çocuklarda başka yaygın kanserler, böbrek kanseri, kemik kanseri, yumuşak doku sarkomu ve lenfomadır.
Bu kanserlerin sebepleri bilinmemektedir. Ancak, bazı kimyevi madde ve virüs tipi ajanların normal hücrelerin genetik yapısını değiştirerek bazı kanserleri başlattığı bilinmektedir. Kanser bulaşıcı değildir. Hepimizde hücreleri kanserleşmeye uyaran genler olan onkojenler bulunmaktadır. Onları nelerin uyardığı veya susturduğu halen açık değildir.
Çocuğunuzun kanser tedavisi göreceği yeri dikkatle seçmek gerekir. Çocuğunuzun doktorunun yardımıyla, çocuk kanserleri tedavisindeki en son gelişmeleri uygulayabilen personelin bulunduğu bir merkez arayın. Hem merkez, hem personeli bütün ailenin ihtiyacı olan manevi desteği verebilmesi gerekir.
En iyi tedaviyi verebilmek için, çocuk kanserinde uzman bir ekip gerekmektedir. Tedavi karmaşıktır ve genelde ameliyat, kemoterapi ve ışının bileşimidir. İstenilen hünerdeki kişiler genelde yalnız kanser merkezlerinde bulunurlar. Bu merkezler büyük şehirlerdeki başlıca tıp okullarıyla ilişkilidir. En yakın merkeze uzak olabilirsiniz. O zaman çocuğunuzun bakımı buna göre planlanıp buradan başlatılır ve ondan sonrasının buradan yönetilmesi genel olarak yeterlidir.
Kanser merkezi personeliyle yakın bir işbirliği yaparak yerel doktor bazı tedavileri ve ara testleri uygulayabilir. Bu şekilde hem masraf azalır, hem de çocuk ve ailesinin taşınması önlenir.
Siz ve çocuğunuzun sağlık ekibi, bu tedavilerle Igili yeni tecrübeler geçirecek olan çocuğunuzu titizlikle hazırlamaları gerekir. Çocuğunuzla açık konuşun. Destek olun. Herkesin onun iyileşmesi için çalıştığına inandırın. Doktorun ve hemşirelerin çocuğunuzun sağlığı ile ilgili sorularına cevap vermeye yardımcı olmalarını sağlayın.