Makrobiyotik gıda düzeninin öncüsü Michio Küshi'ye tıp çevreleri şüpheyle bakarken fhiladelphia'lı tanınmış bir doktor Anthony Sattilaro Hayatımı ben ona borçluyum." diyor.
Fhiladelphia'da Methodist Hastanesi'nin Başhekimi olan Dr.Sattilaro, 1978 yılında senelik sağlık kontroluna girdiği zaman beyninde, kaburgasında, yumurtalıklarında kansere rastlanınca dünya başına yıkılır gibi oldu.
Kendi hastanesinde altı kaburgası kesilen ve bir yumurtalığı alınan doktora meslektaşları üzüntüyle sadece 18 ay yaşama süresi kaldığını söylediler.
Babasının koma halinde hastaneye kaldırıldığını aynı hafta içinde öğrenen Dr.Sattilaro yolda rastladığı iki hippiyi arabasına aldıktan bir süre sonra onlara kansere yakalandığını ve kurtulma ümidi olmadığını açıkladı. Çantalarından çıkardıkları ve Sattilaro'ya garip gelen yiyeceklerini sessizce yiyen hippiler kanserli doktora: "Gıda rejimini değiştirirsen kanseri yenersin" dediler. "Kaybedecek neyim varki?" diyerek iki hippinin kendisine salık verdiği Dr.Michio Kushi'nin East and West Enstitüsü'ne gitti.
Dr. Kushi ile uzun süre konuşan ve onun kendisine verdiği gıda rejimini tatbike başlayan Dr.Anthony Sattilaro birkaç hafta sonra
bedeninde iyiye yönelen sağlık belirtileri sezmeye başladı. Bir yıl sonra kendi hastanesinde tepeden tırnağa bir röntgen muayenesine tabi tutulan Dr.Sattilaro'da kanserin en ufak bir izine rastlanılmadı.
1978 Haziran'ında kanser illetinin bütün vücudunu kapladığı röntgen filmlerinde aşikâr görülen ve 1979 Ağustos'unda kanseri tamamen altettiği ortaya çıkan Dr.Sattilaro'nun arkadaşları bu inanılmaz mucize karşısında "Ama sen, Makrobiyotik gıda ile kanseri yendiğini açıklama, halkın tıbba karşı itimadı sarsılır." dediler.
Ancak Sattilaro kendisine 1978de sadece 18 ay yaşama süresi kaldığını söyleyen arkadaşlarını dinlemeyerek kanserle bizzat geçirdiği tecrübeyi tıbbi konferanslarda, sempozyumlarda meslektaşlarına anlatmaya, bu konuda dergilere yazı yazmaya başladı. Dr. Sattilaro:
"Makrobiyotik gıdanın vücutta kanser hücreleriyle giriştiği mücadele akıl alacak gibi değil. Bu gıda sistemi kanserli hücreleri ilkin küçültüyor, sonra da öldürüyor. Vücuttaki urlar da küçüle küçüle ortadan kayboluyor. Daha sonra Dr.Kushi ile çeşitli kere.'er buluştum ve benim gibi kanseri tabii gıdalarla yenen çok sayıda kanserli hastayla görüştüm. Bu sisteme inancım sonsuz" demektedir.