Dünya tıp çevrelerinde kanserin oluşma nedeni üzerinde iki ana teori var. Birincisi, kanserin yiyeceklerde bulunan kimyevi ve koruyucu maddeler üretilmesinde bünyesine giren asbestos ve sanayi artıkları, dışardan gelen ultraviyole ve röntgen şualarının yarattığı kanser meydana getiren maddelerden oluştuğu.
ikinci temel açıklama ise, "Virüs teorisi". Laboratuvarlarda yapılan araştırmalarda kanser hücreleri içinde virüslere rastlanması bunların kanseri yarattığı fikrini doğurmuş. İkinci teori destekleyicileri kanserin bulaşıcı olduğu görüşünü de savunuyorlar.
Bütün bu teoriler şimdiye kadar kansere karşı başarılı ve yoğun çapta etken bir tedavi şeklinin bulunmasında başarılı olmadı. Şimdiye kadar kanser alanında en başanlı buluş erken teşhisin hastalığın kontrol altına alınmasında yararlı olması idi. Ancak ciğerde kanserli bir ürün teşhisini takiben "dilim dilim röntgen araştırması"nın da urun büyümesine yol açtığı ileri sürülüyor. Kanserin teşhisinden sonra uygulanan metodların başında kanserli hücrelerin veya o hücrelerin bulunduğu organın ameliyatla alınması geliyor. Bu metoddan sonra "Radiation" denilen ve kanserli hücrelerin şua ile bombardıman edilmesi ve "Chemotheraphy" denilen çok kuvvetli ilaçların kan damarlarına zerkedilmesi geliyor.