Virüsler ve Parazitlerin Kanserle İlişkisi Virüs, bilinen en küçük mikroplardan çok daha küçük canlı bir yaratıktır. Normal mikroskop ile virüsler görülemezler. Bunlar ancak çok kuvvetli olan elektron mikroskopla görülebilirler. Gerek bitkilerde, gerekse insanlarda ve hayvanlarda çoğalırlar ve bulaşıcı hastalıklar meydana getirirler.
Virüslerin çok türleri vardır, insanlarda kabakulak, kuduz, çocuk felci ve grip hastalıklarının sorumluları çeşitli tür virüslerdir.
Virüslerin, hayvanlarda bazı tür kanserler meydana getirdikleri görülmüştür. İnsanlara gelince: Her ne kadar yukarıda, sözünü ettiğimiz salgın hastalıklar virüsler tarafından meydana gelmekte iseler ve diğer taraftan da dudak uçuklarının, cinsel organlarda enfeksiyonların sebebi de virüsler olmakla beraber, bazı tür kan kanseri; gırtlak kanseri, lenf bezi kanseri dışında tüm kanserlere sebep oldukları bütünüyle ve kesinlikle çözümlenmiş değildir. Ancak, virüslerin çeşitli karsinojenler ve diğer faktörlerle beraber bulunmaları birbirlerinin etkilerini arttırdığı kanısı yaygındır