Anüs Makat Kanseri Anus (makat), daha öncede belirttiğimiz gibi kalın bağırsağın son kısmında yer alan ve dışkıların dışarıya atılmasına hizmet eden bir ağız veya deliktir. Bu deliğin etrafını büzmeğe yarıyan halka biçiminde büzgen kaslar çevirmiştir.
Makat kanserinin gerçek nedeni, diğer kanserler gibi henüz karanlıkta ise de, çevre etkilerinin payı olduğu üzerinde durulmaktadır. Bunlar arasında makatta görülen basur memeleri (hemoroidler), çatlaklar, fistüller, apseler yer alırlar. Kanama en önemli belirtisidir.
Ne varki, kanama saydığım sebeplerden de ileri gelebilir Bu tür kanser, kalın bağırsak kanserinde olduğu gibi ileri yaşlarda daha çok görülmektedir. Diğer bir deyimle görülme oranı, yaş artışı artmaktadır.
Bu konuda yapılan çalışmalar alkolün, sigaranın, ırk ve irsiyetin ve hatta, beslenmenin bu tür kanserde büyük bir etkisi olmadığını göstermiştir
Makat kanseri görülme oranı açısından, kalın bağırsak kanserine, benzerlik göstermektedir. Şöyle ki, kaim bağırsak kanseri sık görülen bölgelerde makat kenseri de sık görülmektedir. Görülme bakımından kadınla erkek arasında büyük bir fark yoktur.
Makat kanserinin teşhisi hastanın şikayetleri muayene ve biopsi ile sağlanır. Görülmesi kolay bir yerde olduğu için erken teşhisi kolaydır. Tedavisine gelince : Ameliyat gereklidir. Bazı vakalarda ameliyatsız ışın tedavisi yeterli olmaktadır.