Üretra Kanseri Uretra, torbada toplanan idrarı dışarıya atan kanaldır. Fizyolojik deyimle işeme yoludur, idrar sisteminde şekil ve yapı olarak böbrekler, idrar yolları ve mesane erkekte ve kadında aynıdır. Ancak, üretra kadınla erkek arasında ayrıcalık gösterir.
Erkek uretrası, mesanede başlar prostatın içinden geçer, penise girer ve penisin ucunda sonlanır. Böylece, erkekte bu kanal iki vazife görür Hem idrarı ve hem de cinsel birleşmede meniyi (er suyunu)) dışarıya atar.
Kadın uretrası ise, yine mesanede başlar müstakil bir kanal olarak haznenin (vaginanın) üstünde seyir eder ve dudaklar arasında hazne ağzının üstünde ayrı bir delik olarak dışa açılır. Böylece uretra kadınlarda yalnız bir vazife görür, idrarı mesaneden dışarı atar.
Üretranın, ya dışarıdan giren mikropların veya vücutta ve özellikle böbrek, idrar yolu ve mesanede mevcut enfeksiyonların etkileri ile iltihabı sık görülür ise de üretra kanseri çok nadirdir. Bugüne kadar tıp literatürüne geçmiş uretra kanseri vak'alarının sayısı çok azdır.