Gebeliğe bağlı hastalıklar ve kanser Demek oluyor ki, gerek çeşitli hastalıkların ve gerekse kanserin görülmeleri açısından gebelerle gebe olmayanlar arasında büyük bir fark yer almıyor.
Şimdi de, gebeliğe bağlı olarak ve doğrudan doğruya gebelikle ilgili bir sebepten ötürü görülen hastalıklardan ve kanserden söz etmek istiyoruz.
Değişik sebeplere bağlı olarak, gebe kadının vücut doku, organ ve sistemlerinde görülen ve hatta bazen anne bayatına olduğu kadar çocuğun hayatı için de tehlike teşkil eden hastalıklar vardır ve zaman zaman görülmektedir. Bunla rarasında en önemlisi gebelik zehirlenmesidir. Bu hastalıklar daha çok, gebelikte çok önemli olan, muntazam muayene, kontrol ve gerekli tahlillerini yaptırmayanlarda görülmektedir. Gebelik her ne kadar normal ve fizyolojik bir olay ise de yatmak, kalkmak, yemek, içmek, çalışmak, giyinmek, cinsel ilişki ve saire gibi günlük yaşantıda uyulması gereken belirli kuralları vardır. Bunlara uyulması ve yukarıda belirttiğimiz gibi düzenli kontrol ve muayene, gebeleri, gebeliğe öz hastalıklardan uzak tutar.