Güneşin Kanserojen Etkisi Güneşin tüm insanların, hayvanların ve hatta bitkilerin normal yaşam ve gelişebilmeleri için yararlı ve hatta zorunlu olduğu tartı şılmaz bir gerçektir.
Bununla beraber, deri kanserinin çeşitli sebeplerinin başında güneş ve onun ultraviyole ışınlarının yer aldığı da kesinlikle saptanmıştır.
Şu halde, bir taraftan yararlı diğer taraftan da zararlı kansere sebep olan güneş ışınında hudut nedir? Zararlı olan etkenler nelerdir? Bunlardan birincisi, güneş ışınınım yoğun ve dozunun yüksek olduğu bölgelerde bulunmak. Nitekim, Avustralya ve Afrika gibi tropikal ve çok sıcak iklimlerde yaşıyanlarda daha sık görüldüğü gibi, ikiınoîsi, sürekli veya uzun süre güneşim etkisinde kalmak. Nitekim çiftçilerde daha sık görüldüğü gibi. üçüncüsü ise, güneş gören cildim özelliğidir. Güneşin ultraviyole ışınları, siyah derilere kıyasla beyaz derileri çok daha fazla etkilemektedir. Nitekim, güneşim etkisiyle oluşan deri kanseri siyah derili Afrikalılara kıyasla beyaz tenli kişilerde çok daha sık görülmektedir.
Cilt kanseri en sık görülen bir kanser cinsidir ve ne yazık ki, görülme sıklığı artmaktadır.
Güneşin uitraviyole ışınlarımın yanı sıra, diğer radysyonların da lösemi ve değişik tür kanserlere sebep olduklarını ve bu arada Hircs|himaya atılan atom bombasının sonuçlarını hatırlatmak yararlı olur. Bu açıdan önerimiz; cilt kanserine yakalanmamak için özellikle beyaz tenli küslerin güneşte (ve hele yaz aylarında uitraviyole ışınların fazla olduğu deniz kenarlarında) çok uzun süre kalmamaya özen göstermeleri gerekir. Ayrıca (diğer ışınlar açısından) gebe kadınların, doğacak çocuklarının lösemi ve diğer tür kanserlere tutulmamaları İçin özellikle ilk aylarda olmak üzere gebelik süresince röntgen ışınlarından uzak kalmalıdırlar