Hangi Meyvede Hangi Vitaminler Bulunur?: Önemli bir gıda gurubu olan meyveler vitamin ve cinsine göre şeker bakımından çok zengingindir. Türkiye meyve açısından zengin olduğu için halkımız arasında büyük vitamin eksikliklerine bağlı hastalıklara pek sık rastlanılmaz. Meyvelerin bir kısmı, üzüm, kavun, muz, portakal, incir gibileri şeker bakımından çok zengin olduklarından, ayrıca besleyici bir değere de sahiptirler. Diğer meyveler hoş lezzet ve kokulan ile iştah açıcı bir özelük taşırlar. Bilhassa meyve suları en sıhhi ve değerli içkiler arasında sayılırlar. Tazelikleri oranında da değerleri artar.

Renk, lezzet ve koku bakımından da meyvelerden çok istifade edilir. Çeşitli tatlı ve pastaların yapılmasında, reçellerde meyveler en önemli elemanı teşkil ederler. Portakal, greyfurd, limon, mandalina, vişne gibi meyveler C vitamini bakımından çok zengindirler. Yeşil renkli mey veler ise bol B vitamini ihtiva ederler.

Meyveler görünüş ve renk itibarı ile de sofrada iştah açıcıdırlar, meyvelerin gıda değeri et, süt ve yumurtadan sonra gelir. Taze öz suları derinin canlılığını sağladığından çeşitli kremler şeklinde kadın makyaj maddeleri arasına girerler.Meyveler bol selülloz ihtiva eden maddelerdir. Dolayısı ile meyvelerin selülloz kısmı mide ve barsaklarda sindirilemez. Kalın barsaklarda büyük bir kitle yapan bu şellüloz kısmı kabız çekenlerde barsakların çalışmasına yardım eder. Fakat, mide ve barsak hastalıkları olan insanların bu sindirilemeyen şellüloz kısmı yüzünden çiğ meyve yememeleri daha uygundur. Bu şahıslar meyveleri daha çok komposto şeklinde veya suyunu sıkarak kullanmalıdırlar.