Kabızlık Dışkısı sert olan ve üç gün veya daha fazla bir süre büyük abdestini yapamayan kişide kabızlık vardır. Kabızlık çoğunlukla, dengesiz beslenme (özellikle yeterince meyve, yeşil sebze veya kepek gibi lifli gıdaları yememek) ya da, yeterince egzersiz yapmama sonucu ortaya çıkar.
Bol su içmek, meyve, sebze kepek, havuç, turp, kuru üzüm, çavdar, kabuklu yiyecekler, kabak veya ayçiçeği çekirdeği gibi lifli yiyecekleri yemek bu rahatsızlığı gidermede, ilaç almaktan daha faydalıdır. Ayrıca, hergün yemeklere bir miktar bitkisel yağ koymak da yararlıdır. Özellikle yaşlılar bağırsaklarının düzenli çalışması için bol yürüyüş ve egzersiz yapmalıdır.
4 ya da daha fazla gün büyük tuvalete çıkamayan birisi, karnında şiddetli ağrı hissetmiyorsa, magnezi sütü gibi hafif tuzlu bir yumuşatıcı alabilir. Ancak bu tür ilaçları sık kullanmayın.
Küçük çocuklara ve bebeklere yumuşatıcı ilaçlar vermeyin. Bebekte, şiddetli kabızlık görülürse, anüsten bir miktar yemeklik yağ koyun. Gerekirse, bebeğin sert dışkısını yağladığınız parmağınızla yavaşça parçalayıp çıkarın.
Özellikle karın ağrısı varsa, asla güçlü bir yumuşatıcı veya müshil kullanmayın.