İshalin Tedavisi:
İshal vakalarının çoğu için ilaca gerek yoktur. Şayet ishal ciddi ise, en büyük tehlike su kaybıdır. İshal uzun sürerse, en büyük tehlike beslenme bozukluğudur. Bu yüzden tedavinin en önemli yanı, yeterli sıvı ve yiyecek verilmesidir. İshalin sebebi ne olursa olsun, daima aşağıdakileri uygulayın:
1. SU KAYBININ ÖNLENMESİ VE KONTROLÜ. İshali olan bir hasta bol sıvı içmelidir. İshal ciddi ise,ya da su kaybının diğer belirtileri varsa hastaya Rehidrasyon İçeceği verin. İçmek istemese de ısrarla bunu yapması gerektiğine ikna edin. Her birkaç dakikada bir, bir iki yudum almasını sağlayın.
2. BESLENME İHTİYACINI KARŞILAYIN. İshali olan bir hastaya, yiyebileceği anda yemek verin. Bu özellikle küçük çocuklar veya kötü beslenmiş kişiler için önemlidir. Ayrıca, kişi ishalli iken, yiyecekler bağırsaklardan çok çabuk ve beslenmeye hiçbir katkısı olmadan geçer. Bu yüzden, özellikle az yiyebiliyorsa gün boyunca sık sık yiyecek verin.
İshalli bir bebeğe meme vermeye devam edilmelidir.
Normal kilonun altındaki bir çocuğa, ishalli iken, bol enerji ihtiva eden yiyecekler ve bazı vücut geliştirici (proteinler) besinler iyileşince de fazladan verilmelidir. Eğer hastalıktan ve kusmadan dolayı yemek yiyemezse, en kısa sürede yeniden yedirilmesi gerekir. Rehidrasyon İçeceği verilmek suretiyle, çocuğun tekrar yiyebilmesi sağlanır. Yiyecek verilmesi en başta daha sık dışkı yaptırsa da, yaşamını kurtarabilir.
Normal kilonun altında olan bir çocuğun, uzun süren ya da tekrarlayan ishali varsa, daha sık ve daha fazla yiyecek verin. Hergün en az 5 ya da 6 öğün Çoğu zaman başka bir tedavi gerekmez.