Yuvarlak kurt (Ascaris)
Uzunluğu 20 ila 30 cm. olup rengi beyaz veya pembedir.
Nasıl bulaşır:
Dışkıdan ağıza: Temizliğin yeterli olmadığı durumlarda, yuvarlak kurt yumurtaları bir kişinin dışkısından diğerinin ağzına ulaşır.
Sağlık üzerindeki etkisi:
Yumurtaların yutulmasından sonra, yavrular (larvalar) kana geçer; bu genel bir kaşıntıya yolaçabilir. Yavrular daha sonra akciğerlere kadar girerek, kuru öksürüğe veya daha kötüsü de öksürürken kan gelen zatürreye neden olur. Larvalar öksürük esnasında ağıza gelir ve daha sonra da yutulmak suretiyle bağırsaklara inerek yetişkin hale gelir.
Bağırsaklarda fazla miktarda yuvarlak kurt bulunması; halsizlik, hazımsızlık ve bitkinlik gibi sorunlara yolaçar. Fazla miktarda yuvarlak kurt bulunan çocukların karnı büyük ve şiştir. Yuvarlak kurt nadiren astım, nöbetler veya bağırsaklarda tehlikeli boyutlara varabilecek tıkanmaya neden olabilir. Özellikle çocuk ateşliyken bu kurtlar, bazen dışkıyla bazen de ağız ve burundan çıkabilir. Nadir olarak da nefes borusuna girip tıkanmaya neden olurlar.
Korunma:
Bu kurtlardan korunmak için tuvalet kullanın, yemeklere veya yiyeceklere dokunmadan önce ellerinizi yıkayın, yiyecekleri sineklerden uzak tutun ve bu bölümün ilk kısmında tarif edilen temizlik kurallarına riayet edin.