Mide Bulantısı: Bulantı mekanizma bakımından çok karışık bir olaydır. Beyinde bulunan bulantı merkezinin uyarılması ile ortaya çıkar. Olay mide kasılması ile başlar, şiddetlendiği zaman kusmaya neden olur.
En sık rastlanılan bulantı sebebi psiklojiktir. Pis bir tabloyla karşılaşma, pis koku, büyük bir üzüntü, heyecan, bazı insanlarda korku bulanti sebebidir.
Fakat bulantı bir çok önemli hastalığın da işaretidir. Çocuklarda ateşli ve ani başlayan hastalıklarda çocuk öncelikle midesinin bulandığından bahseder.
Aşırı, kirli yiyecekleri yemek hemen mide tarafından tanınarak bulantıya sebep olur. Yine mide, barsak hastalıklarında, safra kesesi hastalıklarında, böbrek rahatsızlıklarında, karın zarı iltihaplarında, kadınlarda yumurtalık hastalıklarında, pankreas iltihaplarında bulantı çok dikkati çeken bir olaydır.
Aynı şekilde gözün dioptri bozukluklarında, bazı beyin ve beyincik hastalıklarında bulantı ilk araz olabilir.
Genç kadınlarda bulantının önemli sebebi gebeliktir. Aşermekle birliktedir. Bilhassa yemek kokularına karşı olması dikkati çeker.
Deniz ve nakil vasıtalarının tutması bir çok insanın sosyal sorunu olmaktadır. Yarım saat evvel alınacak ilaçlar rahat yolculuğu sağlar. Bu kişilerde safra kesesi, kulak ve göz tetkikleri mutlak yapılmalıdır.
Gelip geçen ve kısa süren bulantıların sağlık bakımından pek önemi yoktur, inat eden bulantıların mutlak sebebi araştırılmalıdır