Ağızdan kahve telvesi şeklinde gelen kahverengi kusmalara tıpda hematemez ismi verilir. Aslında bu üst sindirim sistemindeki kanamalarda kanın midede toplanması ve mide asidinin etkisi ile kırmızı kanın renk değiştirmesi sonucu ortaya çıkan bir olaydır.

Günlük hayatımızda oldukça sık rastladığımız bu kanama olayında en çok sebep mide ve onikiparmak barsağı ülserleridir. Hastanın 2/3 si erkek ve 1/3 ü kadınlardır. Kanayan ülserler 30-40 yaşları arasında en sık görülür. Ülserli hastaların % 70'i daha evvelden hastalığını bilir fakat % 30'u doktora bu hematemez olayı ile başvurur.Ülser daşında midede olan polipler, gastritler, romatizma ve tansiyon ilaçlarının yaptıkları yaralar, kortizonlu ilaçlar, karaciğer sirozunda görülen yemek borusu varisleri, bazı kan hastalıkları, üremi, batıcı-yırtıcı cisimlerin yutulması bu hematemez denilen kanamaları yaparlar.

Bu kanamalar hiç bir mide hastalığı olmayan, kirli ve dokunan gıdaları yiyip durmadan kusan kişilerde ve yaşlılıkta meydana çıkan ur gibi hastalıklarda da olabilir.

Hafif kanamalar istirahat ve diyetle geçiştirilebilir. Ağır kanamalar çok tehlikeli bazen öldürücü olabilirler. Durumun tayini için kan sayısı, kalb kontrolleri yapılır ve hasta mutlaka bir hastaneye kaldırılmalıdır. Bazen hastalara kan vermek bu sindirim sistemi kanamalarını durdurabilir, bazen de acil ameliyata gerek vardır.

Kahverengi kusmalarda ve siyah renkte dışkı çıkmalarında daima akla bir kanama olayı gelmelidir.