Ikınmak Fazla Ikınmanın Zararları Ikınmak dışkılama sırasında yapılan, karın kaslarının kasılması ve diafragmanın gerilmesi ile karın içi boşluğunu küçülterek barsaklara hareket getirme olayıdır. Fizyolojik bir olaydır. Genellikle kabızlık çeken kişilerde tuvalete gidince ıkınma mecburi bir hareket haline geçer.Kabızlık ve fazla ıkınmanın zararlı yönleri de vardır. Aşırı ıkınmalar sonucu hemoroidler (Basur) gelişir ve dışarı fırlar. Yaşlı kadınlarda makat dışarı uğrayabilir. Ayrıca yüksek tansiyonlu kişilerde, ağır kalb yetersizliği olan insanlara, göz tansiyonu yüksek olan durumlarda ve çok doğum yapmış, karın kasları gevşek, fıtık olma tehlikesi bulunan yaşlı hanımlarda ıkınma değişik sorunlar yaratabilir.

Doğum esnasında kadınlar kuvvetli ıkınmak mecburiyetindedirler. Bilinçli, makasla kesik yapılmazsa hazne yırtıkları meydana gelebilir.

Devamlı ıkınma isteği ve tuvaletten beri gelememe kolitlerde, akut barsak hastalıklarında görülen bir durumdur. Ciddi rahatsızlıklara neden olabileceğinden hemen çareleri araştırılmalıdır.