Kabızlığın Nedenleri insan besin artıklarını, vücuttaki zararlı maddelerin bir kısmını, safrayı ve barsak salgılarını dışkı yolu ile atarak organizmanın sağlık ve temizliğini korur. Normal bir insan hergün veya en geç 48 saatte bir dışkılamak mecburiyetindedir. Bu süre uzar ve dışkı sert bir şekil alırsa, o zaman kabızlıktan bahsedilir.

Kabızlık sağlık için her zaman zararlı bir olaydır. İnce barsakda gıdalar emildikten sonra kalan artıklar oldukça sulu bir şekilde kalın barsağa geçer ve orada da kalan % 10 suyun % 6'sı emilir. Dışkıda ancak % 4 su kalır. Normal bir dışkının su miktarı budur. Eğer bu su miktarı daha fazla emilirse dışkı katılaşır ve kalın barsakda daha zor ilerler ve sıkışır.Yapılan istatistiklere göre dünyadaki insanların % 50'si kabızlıktan şikayetçidir. Özellikle az sulu, katı ve lifden fakir gıdalarla beslenenlerde, gıdalara bağlı geçici kabızlıklar sık görülür. Bu gıda sistemi değiştirildikten sonra kabızlık da düzelir.

Kabızlıkda en doğru davranış bir uzmana baş vurup olayın sebebini araştırmak ve sebebe göre tedaviye yönelmektir. Müshil ilaçları çare değildir. Arada sırada gerekirse bitkisel, barsak çalıştıran maddeleri seçmek yerinde olur.

Kabızlık yapan içki ve gıdalara da dikkat etmelidir. Bunlardan çay, patates, pirinç, şeftali, kızılcık gibilerini unutmamak gerekir.

Denenen bitkisel ilaçlara karşı cevap vermeyen kabızlıklarda en iyi çare ılık, sabunlu veya zeytinyağlı ve 1 litreden az olmamak üzere hazırlanan lavmanlardır. Kolay ve tehlikesizdirler.