Bağırsak ve Mide Parazitleri: Bağırsak parazitlerine, temizliğe çok dikkat edemedikleri için çocuklarda daha sık rastlanır. Parazitli insanlarda gelişme bozuklukları, kansızlık, halsizlik ve çalışma gücünün eksikliği başlıca arazları teşkil eder. Bazılarında aşırı iştah artması, bazılarında da iştahsızlık ve karın ağrıları dikkati çeker. Ufak ateşlenmeler olur. Vitamin eksikliklerine bağlı olarak deride kurumalar, dudaklarda çatlaklar olur. Dil paslıdır, makatta kaşıntılar görülebilir.

Memleketimizde barsak parazitlerine oldukça sık rastlanır. Hastaların bir kısmı böcek düşürdüklerinden şikayetle olayı ortaya koyarlar. Fakat, çoğu bunun farkında değildir. Teşhis için dışkı tahlilleri şarttır. Dışkıda görülen yumurtaların cinsine göre teşhis koyulur ve kısa bir tedaviden sonra vücut bu parazitlerden temizlenir. Her barsak kurdu için daha tesirli, özel ilaçlar vardır ve bunlar doktor kontrolü altında kullanılmalıdır.Adalelerde görülen tirişin, memleketimizde pek domuz eti yenilmediği için rastlanan bir hastalık değildir. Kanda yaşayan parazitlerin en önemlisi sıtmayı yapan "Plazmodium" dur.

Deride yaşayan parazitlerin en önemlisi de mantarlardır. Bunların çeşitleri çoktur ve deride koyu lekelere, kaşıntıya, çatlaklara ve egzama şeklinde yaralara sebep olurlar. Derinin kazınması ile kolayca elde edilen mantarlar, yine mikroskop altında kolayca tanınırlar. Bunların da tedavisi, teşhis doğru olduğu müddetçe kolaydır.