Göğüs, karın boşluğunda diyafram denilen bir kas örtüsü ile ayrılır. Mideye ulaşabilmek için, esofagusun (yemek borusu) diyaframdaki boşluktan (hiatus) geçmesi gerekir. Boşluğun çevresindeki doku zayıflayınca midenin bir bölümü bu boşluktan göğüs boşluğuna doğru bir çıkıntı yapabilir. Buna "mide fıtığı" (hiatal hernia) denir. Oburluk veya bazen de travma sonucu karında basınç fazlalaşmasından dolayı diyaframdaki gastro-esofagal birleşme noktasında ortaya çıkan zafiyet mide fıtığının nedeni olarak bilinmektedir. Boşluk fıtığı yaygın bir rahatsızlıktır. 50 yaşın üzerindeki kişilerin yarısında görülür. Bu tip fıtıkların büyük bir bölümü belirti göstermediği için, anlaşılması güçtür. Uzun yıllar doktorlar mide yanmasının nedeni olarak mide fıtığını görmüşlerdir. Ancak, bunun doğru olmadığı anlaşılmıştır. Küçük boyuttaki bir mide fıtığının bir sorun yaratma olasılığı pek yok gibidir. Ancak midenin büyük bir bölümü diyaframın üstüne fırlamışsa bu durum yavaş kanamalara ve demir eksikliğinden kaynaklanan kansızlığa neden olabilir. Daha riskli durumlarda kalmamak için, ameliyatla düzeltmeler olabilir. Fıtığın daha az yaygın bir türü de paraesofagal fıtıktır. Bu
durumda, midenin hemen hemen tümü diyaframdan göğüs boşluğuna fırlar.. Bu tip fıtıklar da yavaş kanama ve demir eksikliği anemisine neden olur. Burada "strangülasyon" (boğulup sıkışma) riski vardır. Fırlayan bölüm o denli sıkışır ki kan dolaşımı imkansızlaşır. Böyle vakalarda, acil ameliyat gerekebilir.
yaygınca görülen bir durumdur. Bazı kişiler belirli mey vaları yediklerinde diğerleri bazı içkilerden bunu hissederler. Bir diğer grupta ise bu şikâyete her gün rastlanır. Bütün araştırma ve deneylere rağmen hazımsızlığın özel bir sebebi bulunamamıştır. Gene de aldırmazlık etmeyip uzun süren durumlarda bunun gastrit, ülser, kanser veya safrakesesi hastalıkları gibi ciddi bir soruna işaret ettiğini düşünerek gerekli araştırmayı yapmalısınız.