Sulu ishal - zaman zaman kanlı, kramp ve karın ağrısı, hafif ateş, bulantı, kusma veya her ikisi, zaman zaman kas ve baş ağrıları.
Başta boşluk hissi yaratacak derecede çok ve sürekli sulu, ishal. Mide-bağırsak enfeksiyonlarına bütün dünyada çok sık rastlanır. Kalkınmakta olan ülkelerde, enfeksiyonlardan doğan ishaller çocuklarda ölüme neden olan hastalıkların başında gelir. Sağlık ve temizlik konusunda gelişmeler özellikle mikroplu yiyeceklerden geçen enfeksiyonların azalmasında büyük rol oynamaktadır. Buna rağmen Hastalık Kontrol Merkezleri istatistiklerine göre, ABD'de dahi yılda 25 milyon insan bu tür enfeksiyonlara yakalanmakta ve 10.000'in üstünde ölüme neden olmaktadır. Mide bağırsak yolları enfeksiyonlarının yarısına virüsler yol açar. Ayrıca bakteri ve parazitler de enfeksiyon yaparlar. Aşağıda en çok rastlanan enfeksiyonları anlatacağız.
VİRÜS ENFEKSİYONLARI
ABD'de üst solunum yolları enfeksiyonlarından sonra en çok rastlanan virüstik mide-bağırsak enfeksiyonlarıdır. Belirtiler, ishal, bulantı, kusma, hafif ateş, karın krampları ve kas ağrılarıdır. Şiddetli virütik mide-bağırsak enfeksiyonlarıçok ciddi boyutlara vararak bebek, yaşlı ve bağışıklık sistemleri hastalık nedeniyle dirençsiz olan kişilerde ölüme yol açar. Yetişkinlerde de çok rahatsızlık verecek boyutlara ulaşacak iş veya okuldan geri kalmaya neden olur. Bu kişilerde hastalık zaman içinde geçer. Antibiyotikler etkili değildir. İshal önleyici ilaçlar da tavsiye edilmez. Çünkü bunlar virüsün vücuttan atılmasına mani olarak enfeksiyonun uzamasına neden olurlar. Birçok virüs ani ve şiddetli mide-bağırsak enfeksiyonlarına yol açar. Bunların başında Rotavirus ve Norvvalk virüsü gelir