Birçok Amerikalı belli fasılalarla Hassas Bağırsak Sendromu krizleri yaşar. Birçok kimse bu sendromu doktora bildirmeden sessizce geçiştirmeye çalıştığından gerçek hasta sayısı belli değildir.
Hassas bağırsak sendromuna ekseriyetle Spastik Kolon denir. Bağırsak etrafındaki adalenin anormal faaliyetinden kaynaklanması olasıdır. Anormal faaliyetin nedenleri ise çeşitlidir. Bazen belli bir yiyecek sebebiyle anormalleşe-bilir. Çoğu kimsede ise kronik stres belirtileri yaratır veya artırır.
Hassas bağırsak sendromu daha çok kadınlarda görülür. Yetişkinlik veya yetişkinlik öncesi başlar.
Hassas bağırsak sendromunuz var mı? Nasıl bilirsiniz? Karın ağrısı ve bağırsak hareketleriyle ilgili alışkanlıklarda görülen değişmeler. Ağrı karnın herhangi bir kısmında ve şiddetli olabilir. Hazımsızlık, mide yanması ve bulantı/olabilir.
Tipik olarak belirtiler yemek yiyinÇe başlar, tuvalete çıkınca geçer. Hassas bağırsak sendromu olanlar şişkinlikten şikâyet ederler ve gaz çıkarınca rahatlarlar. Kabızlık da şikâyetler arasındadır. Dışkı ufak toplar veya şerit halinde olabilir. Hastalar kronik kabızlık nedeniyle fazla laksatif kullanabilirler bu da ishal yapabilir fakat ishal az görülen bir belirtidir.
Hassas bağırsak sendromu kronik bir olaydır. Yaşamınız boyunca arada sırada tekrarlayabilir. Belirtileri azaltmak için yapabileceğiniz şeyler vardır.
1- Doktora gidin. Hassas bağırsak sendromu daha ciddi bir hastalıkla karıştırılabilir. Tam bir kontrolden geçin, özellikle eğer olay son zamanlarda yaşanmışsa. Böylece daha ciddi bir şey olmadığı belirlenir. Rektum muayenesi (Kolon Kanseri için radyografik inceıeme) ve baryumlu bir maddeyle yemek Borusunun, midenin ve bağırsakların baryumlu radyografik taraması) tarama yapılabilir. Önemli bir rahatsızlığınız olmadığının ortaya çıkması sizi rahatlatır, stresin kalkması da sendromu hafifletir.
2- Yemeğinizi dikkatle seçin. Eğer belli bir yemek dokunuyorsa onu yemeyin. Bazen taze meyve, sebze lifli yiyecekler yardımcı olabilir. Fakat bazen şişme ve gaz da yapabilir.
3- Bir yemeğin dokunduğundan emin olmadıkça bırakmayın. Bazı kimseler çok az şey yemeğe başlayıp bu durumdan çok şikâyetçi olabiliyorlar. Çeşitli yemekler yemek onları rahatlatabilir. Bazı yemekler de çok yenmemek şartıyla zarar vermeyebilir.
4- Bitki lifi siliumu (psylluim) bol olan, hazım yapıcılar reçetesiz bulunabilir. Bunlar kabıza ve ishale iyi gelirler. Doktorunuz arada spazm gev-şetici ilaçlar da verebilir. Bu ilaç geçici olarak probleminizi halledebilir fakat devamlı kullanılmamalıdır.
Biofidbek tekniği de stres atmada yardımcı olabilir. Hassas bağırsak sendromu daha ciddi hastalıkların oluşmasını kolaylaştırmaz.