Bu uygulama tüm kolon ve rektum alınacağı zaman yapılır. Çoğu zamanda Crohn koliti buna neden olur. Konvensiyone! .ileostomide. ince bağırsağın bir bölümü kar m duvarında açılan delikten dışarıçıkarılır. Kolostomide olduğu gibi, ile ostomide de artıkları toplamak üzere deliğin üzerine bir torba geçirilir. Normalde sıvının emil-diği (absorbe edildiği) kolondan önce hazım durdurulduğu için bu sefer torbada sıvı mevcuttur. Şimdi bazı tıbbi merkezlerde oldukça yeni bir çeşit ileostomi uygulanmaktadır. Bunun adı kontinent ileostomi veya Kock torbasıdır. Bu ameliyatta vücudun içinde bir torba ve kapak oluşturulur. Bu torba ve kapak ince bağırsağın bir bölümünde yapılır. Bu torba artıklarınızı her defasında 3-5 saat tutabilir ve dışarda torba taşıma gereği kalkar. Uygun bir zamanda karnınızda açılan delikten bir Kateter (ince tüp) sokup iç torbadan sıvı dışkıyı boşaltabil!!siniz. Kapak torbanın rasgele akmasınıönler. Hastaların çoğu
ilkbasta Kateter kullanmak konusunda zorlan-salar da kısa zamanda buna alışırlar. Bu uygulama can yakmaz. Başlangıçta torba birkaç saatte bir boşaltılır fakat belli bir zaman sonra günde iki, üç veya dört defa boşaltmak genelde yeterli olur. Ekseriyetle boşaltmak için gerekli zaman tuvalete çıkmak için gereken zamandan uzun değildir. Ileai torba veya Kock uygulaması bazı durumlarda yapılır. Eğer ülsere bağlı kolitiniz veya irsi polyposisiniz varsa ve ileo-anal anasto-masis yapılamıyorsa bu ameliyat yapılır. Eğer Corhn kolitiniz olduğu biliniyorsa bu uygulama yapılmaz.
DEĞİŞİKLİĞE UYUM SAĞLAMAK
A'e tip bir kolostomi veya ileostomiye gereksiniminiz olursa olsun bu travmatik bir tecrübedir. Hem fiziki hem duygusal olarak uyum sağlaya-bilmek için belli bir zaman gerektirir.
BEDEN FAALİYETLERİ
Ameliyattan hemen sonraki 6-5 hafta içinde 3-5 kg'dan fazla ağırlıkları kaldırmaktan ve itip çekmekten uzak durun. Yeniden normal hareketlerinizi yapmaya başladığınızda, neyi yapıp neyi yapmayacağınız konusunda en iyi tek rehber ameliyattan önce rahatlıkla yaptıklarınıza/r. Genelde yürümek, yüzmek ve kolay jimnastik hareketleri adalelerinizi güçlendirecek ve hazım yolunun düzgün çalışmasını sağlayacak iyi hareketlerdir.
BANYO
Deliğin üzerinde torba olsa da olmasa da banyo yapabilir veya duş alabilirsiniz. Fakat torba takılıyken uzun sıcak banyo veya duş yapılmamalıdır. Küvetie torbayı su seviyesinin üstünde tutmak veya o bölgeyi resim çerçevesi şeklinde bir bantla sınırlayarak örtmek faydalı olacaktır.
SEKS YÖNÜNDEN
3u ameliyatı takip eden hafta seks faaliyetlerinden uzak durmak doktorlarca tavsiye olunur. Sonra seks yapabilirsiniz. Eşinizin sizin istemeyeceği duyusuna kapılmayın. Sabırlı olun ve bu konuyu konuşun. Bazı pozisyonların daha kolay olduğunu göreceksiniz. Hemen ameliyattan sonra vajinada sancı veya ereksiyon olmaması normaldir. Bu geçici olabilir. Eğer problem 3-5 ay sonra da devam ediyorsa bu durumu doktorunuza anlatın. Araba kullanmakta ve diğer faaliyetlerde size yol gösterecek hususları doktorunuz sizinle görüşecektir. Birçok kimse bu değişikliğe alıştığında kendisini eskisinden daha iyi hissetmekte ve ufak zorluklara uyum sağlamaktadır.