Karın büyük bir kan damarı ağı ile beslenir. Maalesef, bazen bu gerekli kan engellenir veya azalır. Böyle durumlarda etkilenen bölgede besleyici maddeler ve oksijen yetersiz seviyeye düşer ve neticede doku ölür. Bağırsakta görülen damarla ilgili rahatsızlıklar şunlardır:
Mesentere bağlııschemia (Bağırsakları karnın duvarına bağlayan zarla ilgili kansız kalma) hastalıkta bağırsaklara gelen kan kısmen veya tamamen kesilir. Kesilme vakası genelde belli bir zaman süresinde oluşur. Bağırsaklara giden arter (ana atardamar) iç cidarında biriken kolesterol buna sebep olur. ( Aterösleros Nedir?) Bu kolesterol depolama, kalp hastalarında koroner arterlerde
(kalp atardamarı) meydana gelen duruma benzer; onun için koroner arter rahatsızlığının bağırsaklarına arterlerle gerektiği biçimde kan gelmeyen kimseler arastada bulunması hiç de şaşırtıcı değildir. Kısmi engelleme (blokaj) nın esas belirtileri karın bölgesinde özellikle göbekte şiddetli kramplardır. Yemek yendiğinde artar, aç durulduğunda rahatlar. Bu göğüsdeki anjine benzer. (Angina pectoris, göğüs veya akciğere bağlı anjin) ve bazen abdominal anjin (karırr anjini) de denir.
Kan damarlarının incelenmesi tıkanıklığın yerini belirler. Bu incelemenin adı anjiodur.(angiogram) Ekseriyetle acil bir ameliyat onu taki-beder. Bağırsağın kanla beslenemeyen kısmı alınır. Eğer bağırsakta kalıcı bir tahribat yoksa pıhtı alınabilir veya etkilenen arter yeniden toparlanabilir.