Hazım yolları dışında karaciğer, safra ve pankreas ve safra kanalı bozuklukları da hazım organları arasındadır.
Karaciğer yalnız vücudun tek en büyük iç organı değil, aynı zamanda en karmaşık organıdır. Ağırlığı 2 kg.gnr. Karaciğer, vücudun muntazam çalışması için gerekli birçok karmaşık görevi üstlenir. Bu işler üç kısma ayrılır: düzenleme, metabolizma ve detok-sikasyon.
Karaciğer, kanın bileşimini özellikle kana giren glikoz (şeker), protein ve yağ miktarını düzenler. Kırmızı hücrelerin bölünmesi neticesinde kanda kalan bilirubin adlı maddenin dışarı atılmasını sağlar. Bilirubin karaciğere girince kimyevi bir değişime uğrar ve suda erir bir hale gelir. Sonra safraya eklenir, bağırsaklara girer ve atılır. Eğer herhangi bir nedenden karaciğer bilirubini atamazsa ve kandaki bilirubin seviyesi yükselirse neticede deride depolanacaktır ve sarılık olarak bilinen durum meydana gelecektir.
Bağırsakların absorbe ettiği besinlerin çoğunu karaciğer hazırlar. Bu besinleri vücudun kullanabileceği şekle dönüştüren karaciğer bazı besinler için de depolama merkezi olarak hizmet eder, vitamin A, demir ve diğer mineraller burada depolanır. Karaciğer kolesterol, vitamin A, pıhtılaşmayı oluşturan maddeler ve belirli proteinler üretir. Karaciğer kanı toksinlerden temizler. Alkol, ilaç ve zararlı olabilecek maddeleri kandan alır. Kimyevi bir muamele sonunda onlar sindirim artıkları ve idrarla dışarıçıkarlar.
Her gün karaciğer bir litre kadar safra çıkarır. Bu sarı bir sıvıdır. Safra, karaciğer kanallarından safra kanalına geçip safra kesesine girer. Burada geçici olarak depolanır. Bir yemek yediğinizde buradan çıkar ve safra kanalından 12 parmak bağırsağına boşalır. Safra asitleri yağların sindirimini kolaylaştırır. Baharatlı, yağlı besinler safra kesesinin ve kanalının daha kuvvetli kasılmasına neden olur. Karaciğer çok karmaşık olduğu için ve zararlı olabilecek birçok maddeyle ilişkisi olduğu için çabuk hastalanabileceği düşünülür. Fakat tabiat bu organı birçok şekilde korur. Birincisi: yenilenebilir. Zedelenen dokularını onarır veya yenileri gelir, böylece kendi kendisini iyileştirir. Yapısıöyledir ki birçok bölümü aynı işi yapabilir. Böylece eğer organın bir bölümündeki doku zedelenmiş ise diğer hücreler zedelenmiş bölüm iyileşene kadar veya devamlı olarak onun işini yüklenirler. Bu koruma sistemine rağmen birçok karaciğer hastalığı vardır. Özellikle iltihaplı hastalıklar karaciğerin de sahibinin de sağlığını riske atabilir.