Felç Geçirmek: organizmanın her köşesine damar ağacı gibi bir de sinir ağacı uzanmaktadır. Özellikle hareketleri düzenleyen ve kaslara uzanan sinirlerde bir bozukluk veya kesilme olursa, o organın kasları hareketsiz hale geçerler ve bu olaya da "Felç" ismi verilir.Özellikle insanların kol ve bacaklarına gelen felçler dikkati çeker. Yüzde, dilde olan felçler de konuşma bozukluğu ve ağız çarpıklığı ile hemen belli olur.

Önemli felçlerden biri de barsak felçleridir, öldürücü bir hastalıktır. Her organın siniri bozulduğu vakit felç olayı ortaya çıkar. Örneğin göz felci, işitme felci v.s. gibi.

Felçlerin meydana gelmesinde başlıca iki olay önemli rol oynar. Bunlardan bir tanesi organa veya kas içine giren'sinirin ezilmesi veya kopmasıdır. Diğeri de "Merkezi sinir sistemi" dediğimiz beyin, soğancık ve omirilik gibi yapılarda ortaya çıkan arıza, hastalıklara bağlı olaylardır. Bu olaylar bir kanama, bir tümör, bir iltihap bir damar tıkanması olabilir.

Beyinde olan bu olaylar hastalanan bölgenin genişliğine göre kol bacak felci veya yüzü de içine alan ve vücudun yarısını tutan felçler şeklindedir. Bu tip felçler daha çok yüksek tansiyonlu kişilerde görülen beyin kanamalarında olur. Yutma ve konuşma bozukluğu da çok zaman olaya iştirak eder.

Felçlerin sonu önemlidir. Bir kısım felçler zamanla, yavaş yavaş gerilerek düzelme gösterir, bir kısmı da hayat boyunca kalır. Bu kişilere rehabilitasyon yapmak şarttır. Bazen felçlerin kısa zamanda düzelmesini sağlamak için beyin ameliyatlarına gerek görülür.