Bir beyin hastalığı olan sara çeşitli tehlikeler gösteren bir bayılma halidir. Dünyada oldukça sık rastlanan bir hastalıkdır. Çok zaman çocukluk çağından itibaren kendisini gösterir ve hayat boyunca da devam eder. Irsiyetin rolü büyüktür. İrsiyetle ilgisi olmayan ve hayatın her hangi bir yaşında geçirilen bir beyin iltihabı veya tümörü sar'aya sebep olabilir.

Sara krizinin görünüşü tipiktir. Ayrıca hastalar krizin geldiğini baş ağrısı ve fenalık hissi ile beş-on dakika evvel hissedebilirler. Buna göre etrafdan yardım isteyebilirler. Bu hastalar mutlaka bir hastaneye kaldırılarak tetkik ve tedaviye tabi tutulmalıdırlar. Elektroensafolografi teşhisi kolayca koydurur. Beyinin elektrik dalgalarında özellikler vardır. Teşhise göre de tedaviye başlanır. Yakın zamana kadar tedavi edilemeyen bu hastalık son yıllarda tedavi edilebilmektedir.

Saralı hastalara yapılacak ilk yardım, onu etraf tehlikelerinden korumaktır. Kriz sırasında bu hastalar dillerini ısırarak koparabilirler.

Bunun için dişlerinin arasına bir mendil veya bir bez parçası koymak lazımdır. Ayılırlarken de tehlikeli olabilirler, etrafı kırıp, dökerler ve hatta cinayet dahi işleyebilirler. Bunun için hastaya hakim olmak lazımdır.