Beyniniz, omuriliğiniz ve periferal (çevresel) sinirleriniz milyarlarca sinir hücresinden meydana gelen karmaşık bir düzen meydana getirirler. Bu hücrelerden her biri, adalelerinizi hareket ettirmek ve sinir sisteminizin boyunca bilgi iletmek için sinyaller taşıyan karmaşık bir elektrikli ve kimyasal ileticidir.
Eğer birkaç hücre ölür veya yanlışçalışırsa. (arızalanırsa) siz hiçbir değişiklik hissetmezsiniz, çünkü o zaman onu çevreleyen hücreler mesajları taşır. Fakat sinir sisteminizin herhangi bir bölümünde ilerleyen bir bozulma olduğu zaman yavaş yavaş bir miktar fonksiyon yeteneğini kaybetmeniz kaçınılmazdır. Bu kayıp, zihinsel yeteneksizlik (demans), adale hareketi (felç) adale hakimiyeti (titreme) veya koordinasyon bozukluğu şeklinde kendini gösterebilir.
Birçok diğer hastalıkla kıyaslandığında her bölümde tarif edilen dejeneratif bozukluklar daha az anlaşılan rahatsızlıklardır ve bunların sonu da sıklıkla daha az umut vericidir. Bu bozukluklar maluliyet yaratan türdendir ve çoğu durumlarda, bilinen bir çaresi yoktur.