Fizyoterapide denen fizik tedavi, felç, sereb-ral, musküler distrofi, travmatik beyin zedelenmesi, multipl skleroz ve birçok diğer hastalıklar sonucu sakat kalmış olan kişilerden maksimal potansiyeli elde etmek için kullanılır. Fizik tedaviler ağrıyı gidermeye yardım etmek için, gücünüzü ve hareketliliğinizi geliştirmek için ve mümkün olduğu kadar bağımsızlığınızı yeniden elde edebilmeniz amacıyla sizi temel işleri yapabilecek şekilde eğitmeye yardımcı olmak için önem taşır.
Bir fizik tedavi programına başlamanızdan önce, doktorunuz tarafından belirlenecek şekilde diyagnostik, fonksiyonel ve psikolojik testleri içeren tam bir fiziki muayeneden geçiniz. Fizyoterapi uzmanınız, genellikle bir mahalli hastahane veya klinikte, doktorunuzla yakın danışma halinde olacaktır. Sizin için en faydalı olacak olan bir programı planlamak ve siz ilerleme kaydettikçe terapiyi sık sık yeniden değerlendirmek için testlere ve konsültasyona ihtiyaç vardır.
Fiziki testler arasında sizin mafsal hareketlilik derecenizin belirlenmesi, adale gücü (herhangi bir zayıflık veya felç) koordinasyon, egzersize karşı kalbin ve akciğerlerin tepkisi, duruş pozisyonu ve pozisyon değiştirebilme yeteneği, yürüme, iletişim sağlama, söyleneni anlama ve yerine getirme, ve diğer temel günlük faaliyetleri gerçekleştirebilme derecenizin belirlenmesini içerecektir.
Fizik tedavi uzmanları belirtileri ve hastalık bulgularını ortadan kaldırmaya yardımcı olabilecek olan, su, sıcaklık, soğuk, ışık, elektrik, ult-rason ve diğer araçların kullanımında eğitimli ve lisanslıdırlar.
Bütün fizik tedavi teknikleri içinde egzersiz en çeşitli olanı ve en yaygın şekilde kullanılanıdır. Egzersiz programınız, rahatsızlığınızın görünür belirtilerini mümkün olduğu kadar yenmek amacıyla planlanacaktır; isterse bu mafsal hareketliliği derecesini arttırmak, adale gücünü veya dayanıklılığını arttırmak veya isterse adalelerinizi, diğer adalelerle faydalı bir koordinasyon halinde kasılıp gevşemek üzere yeniden eğitmek olsun.
Egzersizler basit veya karmaşık olabilir. Bunlar, tek başınıza sizin tarafınızdan aktif olarak gerçekleştirilir veya terapistinizin yardımıyla yapılır ya da pasif olarak fizik tedavi uzmanınız kolunuzu veya bacağınızıönceden reçete ile belirlenmiş bazı hareketlere göre hareket ettirdikçe pasif olarak gerçekleştirilir. Aktif egzersizler adale fonksiyonunuzu geliştirmek için şarttır fakat pasif egzersizler sizde adale kasılmaları varsa veya bazı hareketleri yeniden öğrenmeye ihtiyacınız varsa faydalı olur. Dirence karşı yapılan egzersizler gücünüzü geliştirebilir.
Bu terapi için, bir egzersiz masası veya şiltesi, bir sabit kondisyon bisikleti, yürümeye yardımcı araçlar, tekerlekli iskemle çalışma ba-: samakları, engeller, rampalar, paralel barlar ve makara ve ağırlıklar dahil olmak üzere çeşitli tipte araçlar kullanılabilir.
Isı genellikle dolaşımı uyarmak, gergin adaleleri gevşetmek ve ağrıyı gidermek için kullanılır. Sıcaklık, sıcak su kompresleri, İnfraruj lambaları, kısa dalga radyasyonu, yüksek frekanslı elektrik ceryanı, ultrason, sıcak parafin banyosu veya sıcak banyolarla uygulanır. Bazı durumlarda soğuk tedavisi gereklidir. Bu, buz torbaları veya soğuk suya daldırma şeklinde uygulanır. Ellerin veya ayakların bir sıcak bir soğuk suya daldırılmasışeklinde bir işlem belirli durumlarda kullanılabilir.
Jakuziler adale spazmından gelen ağrıyı rahatlatabilir ve hareketlerinize yön vermeye veya güçlendirmeye yarayabilir, çünkü su sizi kısmen destekler ve hareketlerinize direnç sağlar.
Masaj, dolaşıma yardımcı olmak, sizin gevşemenize yardım etmek, lokal ağrıları veya adale spazmlarını ortadan kaldırmak ve şişmeyi azaltmak için kullanılır. Masaj, özel aletleri bulunan eğitilmiş terapistler tarafından veya belirli teknikler konusunda eğitilmiş bulunan aile üyeleri tarafından yapılabilir.
Çok düşük güçlerde elektrik ceryanları, cildinizden geçerek yüzeysel adaleleri uyarmak ve onların kasılmalarını sağlamak için uygulanabilir. Bu, felçli veya zayıf düşmüş olan adalelerin tekrar cevap vermesine yardımcı olur. Örneğin, eğer sizde amiyotrofik lateral skleroz varsa bu şekilde bir tedavi adale fonksiyonunuzu mümkün olduğu kadar uzun süre sürdürmek için kullanılabilir. Elektrikli aletler aynı zamanda adalelerinize hizmet eden ve cildinizde duyu etkisi yapan sinirlerin durumunu kontrol etmek için kullanılır. Hatta belirli ilaçlar, düşük voltajlı bir elektrikli cihazla cildinizden geçerek size verilebilir. Sıklıkla, portatif elektrik ceryanı cihazları (Tens Üniteleri) kronik ağrıya yardımcı olmak için kullanılır.
Tedaviniz yürümeye yardımcı olan cihazların kullanımınıöğrenmek (baston, koltuk değnekleri, yürüme aleti, veya diğerleri), yürümenin yerini alacak harekete yardımcı aletler (tekerlekli iskemleler veya motorlu araçlar) kullanımını veya pozisyon değiştirmek için aktarma yardımcı aletlerini (tahtalar, tutunma yerleri ve barlar) kullanımınıöğrenmeyi içerebilir. Sizin eğitilerek kullanmayıöğrenebileceğiniz araçlar arasında baston veya yürüme aleti gibi basit yardımcı aletlerden düğme iliklemeyi, çatal tutmayı, telefon çevirmeyi veya araba sürmeyi kolaylaştıran karmaşık cihazlara kadar uzanan değişik seviyelerde bulunur.
Rehabilitasyona ekip yaklaşımı birçok kişiyi içine alır. Doktorunuza ve fizik tedavi uzmanınıza ek olarak, rehabilitasyon ekibinizin diğer üyeleri arasında jimnastik tekniklerini kullanan bir düzeltme terapisti, giyinme gibi günlük işleri yapacak yeteneği tekrar kazandıracak, meslekten terapist, veya kaybedilen bir fonksiyonu telafi edecek bir alternatif bulmanıza yardım edecek bir uzman bulunabilir. Bazen hareketlilik için gereken destekleri imal etmek için bir ortopedi imalatçısına gerek duyulabilir. Sıklıkla bir rehabilitasyon danışmanı size nasıl, nerede ve kimden gerekil rehabilitasyonu sağlayabileceğiniz konusunda tavsiyelerde bulunur.
görülebilmesine rağmen en büyük sıklıkla 20 ile 40 yaşları arasındaki kadınlarda meydana gelir