Aspirin, parasetamol, ibuprofen, naproksen sodyum ve diğer non-steroid anti-enflamatuar ilaçlar gibi hafif ağrı-kesiciler, hafif ve orta dereceli migren ağrılarında bariz bir rahatlama yaratabilir.
Bazı hastalara ise ağrı kesiciler ile barbiturat bileşimleri (aspirin, kafein ve butalbital gibi) iyi gelebilir. Ancak barbiturat bileşimlerinin düzenli olarak alınması her gün tekrarlanan başağrılarına neden olabileceğinden, bu bileşimler haftada 2 kezden fazla alınmamalıdır. Mide bulantısına karşı metoklopramit gibi ilaçlar da, eğer başağrıları kusma ve bulantı da yapıyorsa, kuîlanılabilinir. Bunların bir bölümü de süpozituar olarak da kullanılır.
Akut migren için ergotamin denilen bir ilacın başarılı olduğu görülmüştür. Bazen bir ağrı kesici ile birlikte kullanılır. Tek başına kullanıldığında ergotamin, başağrısı, mide bulantısı, kusma, kramp ve karıncalanma hissi gibi yan etkilere neden olabilir. Haftada yalnız birkaç kez kullanılmalı, gebelik ve emzirme dönemlerinde asla alınmamalıdır.
İlk belirtiler ortaya çıktığında hemen ilaç aldıktan sonra, karanlık bir odada dinlenmek veya uyumak çok iyi sonuçlar verebilir.
Eğer migrenle birlikte kusma krizleri de uzayıp gidiyorsa, sıvı kaybını telafi edebilmek ve ağrıyı kontrol altına alabilmek için hemen acil tıbbi yardıma başvurmalısınız.