Son derece keskin, batıcı ağrı veya sürekli yanma duygusu ile birlikte gelen ağrı krizleri.
Nevralji sinir yollarının biri boyunca duyulan şiddetli ağrı spazmlarından oluşur. Bu spazmlar sinirin zedelenmesi veya tahrişi sonucu ortaya çıkabilir ancak birçok vakanın tam olarak nedeni bilinmemektedir.
Ağrılar genelde keskin ve batıcı niteliktedir. Saniyeler ya da dakikalar süren kesik krizler halinde gelen ağrılar günler, hatta haftalar sürebilir.
Bu rahatsızlığın akut bir döneminde, hassasiyet o kadar artar ki bazen en ufak bir temas bile çok şiddetli acı duyulmasına neden olabilir.
Bazı tür nevraljiler herpes enfeksiyonu (zona) sonucu ortaya çıkabilir. Aksırmak veya yemek yemek gibi hareketler spazm krizlerini teşvik edebilir.
Sinir ağrısı haftalarca sürebilir. Hatta bazen herpes virüsü tamamen kaybolduktan yıllar sonrası da krizler devam edebilir.
Glosofarinjel nevralji (Glossopharyngeal neural-gia), fainks (gırtlak) veya bademciklerin arkasında ve dilin kökünde duyulan ve tekrarlanan ağrı krizleri ile belirlenir. Krizler konuşma veya yutma hareketleri ile ortaya çıkıp, son derece ağrı ve acı verici olabilir.
Nevraljiler genelde 40 yaşın üstünde ortaya çıkar. Çoklukla yaşlı insanların bir rahatsızlığıdır.