Hipertansiyon tedavisi ve önlenmesi?
Hipertansiyon tanisinin koyulmasi ve tedavisinin planlanmasi hekimler tarafindan yapilmalidir. Tedavi genellikle ilaç tedavisini de içerir. Hipertansiyonu kontrol altina alabilen çok çesitli ilaçlar vardir. Farkli kisilerde ve farkli durumlarda, degisik ilaçlar degisik sekilde kullanilmaktadir. Ama hipertansiyonun tedavisi devamli bir süreçtir. Hekim tarafindan bireyin kan basincini kontrol altina alacak en iyi ilaç veya ilaç kombinasyonu belirlenir. Gene hekimin kontrolü altinda onun önerecegi ilaçlar düzenli ve genellikle yasam boyu devamli olarak kullanilir. Hipertansiyonun ilaç tedavisi düzenli olmalidir. Halk arasinda bazen görüldügü gibi ilaçlarin sadece sikayet oldugunda kullanilmasi çok yanlis bir uygulamadir. Bazen de ilaçlar unutkanlik nedeniyle düzenli kullanilmamaktadir. Hastanin hergün aldigi ilaçlari isaretledigi ve her zaman rahatlikla görebilecegi bir yere yapistirdigi basit bir tablo bu konuda çok yararlidir. Doktorun önerisi olmadan ilaçlar kesilmemeli, dozu degistirilmemeli veya baska ilaca geçilmemelidir. Ilaçlarla ilgili yan etkiler varsa bunlar vakit geçirmeksizin doktora bildirilmeli ve onun önerileri dogrultusunda davranilmalidir. Hekimin ilaç yaninda ek önerileri de olacaktir. Bunlara da uyulmasi gerekir.

Saglikli bir insanda hipertansiyon gelismemesi için ve hipartansif hastalarda hastaligin kontrol altina alinmasi için tedavinin yaninda alinmasi gereken bazi önlemler ise sunlardir:

Asiri kilolarin verilmesi-Genellikle orta yastan sonra baslayan kilo alimi hipertansiyon riskini arttirir, varolan hastaligi da agirlastirir. Küçük kilo kayiplarinin (5 kg kadar) dahi olumlu etkilerinin oldugu bulunmustur.
Düzenli egzersiz-Hareketsiz bir hayat hipertansiyon riskini arttirir. Saglik durumunun elverdigi ve hekimin de bilgisi dahilinde yapilan düzenli egzersizin yaninda, günlük yasam sirasinda bireyin kendisine egzersiz firsatlari olusturulmasi da önerilmektedir (örnegin otobüsten iki durak önce inip yürümek, kisa mesafelere araba yerine yürüyerek gitmek gibi)
Tuz aliminin kontrolü veya kisitlamasi-Saglikli bireylerde asiri tuz alimindan kaçinilmasi, hipertansif bireylerde ise doktorun önerisine göre gereginde tuz aliminin kisitlanmasi önerilmektedir.
Sigara ve asiri alkolden kaçinilmasi-Bu maddelerin diger vücut sistemlerine zararlari da düsünülerek olabildigince uzak durulmalidir.
Diyetteki yaglarin kontrol altina alinmasi, yeterli ve dengeli bir diyet- Asiri yag ve kolesterol atheroskleroz sürecini hizlandirir ve komplikasyon riskini arttirir.

Hipertansiyon bu belirtilen önlem veya tedaviler ile kontrol altina alindiginda vücuda zarar verme ve ilerleme olasiligi azalir.