Hipertansiyon vücudumuza zarar verir mi?

Hipertansiyon eger kontrol altina alinamazsa uzun süreler içerisinde vücuda çok önemli zararlar verebilir. Ayrica ani kan basinci yükselmeleri de çok tehlikeli olabilir. Olusabilecek komplikasyonlar ise sunlardir:
Atheroskleroz (Damar sertligi): Hipertansiyon nedeniyle damarlar kalinlasir, sertlesir ve damar duvarinda yag ve kolesterol birikimi hizlanir. Bu da zamanla kalp krizleri ve felçlere yol açabilir.
Koroner Arter Hastagi: Atheroskleroz nedeniyle kalbi besleyen damarlarin tikanmasi ve daralmasi sonucunda koroner arter hastaligi, ani tikanikliklar sonucu kalp dokusunun bir bölümünün caliligini yitirmesi ile de kalp krizleri gelisebilir.
Felç (Inme):Hipertansiyon iki sekilde inmeye yol açar. Birincisi beyne giden damarlarin ani tikanmasi sonucu beyin dokusunun bir bölümünün canliligini yitirmesidir ve bu iskemik inme olarak adlandirilir. Digeri ise hemorajik (kanamali) inmedir ve hipertansiyon sonucu beyindeki küçük damarlarin çatlamasi ve beyin dokusuna kanamasi ile olur. Her ikisi de yasami tehdit eder; hasta sag kaldiginda dahi yasam kalitesini çok düsecektir.
Kalp Yetmezligi: Hipertansif kiside kalp devamli kalinlasmis ve yüksek basinçli bir damar sistemine kan pompalamak zorunda kaldigindan kalbin isi tahmin edilebilecegi gibi çok zordur. Bu yükün altindan kalkmak için kalp giderek büyür ve duvarlari kalinlasir. Daha sonra artik pompalama görevini yeterince yapamaz hale gelir. Artik kalp yetmezligi gelismistir. Bu da kronik ve ilerleyici bir durumdur.
Böbrek Hasari: Yüksek kan basinci böbregin damar sistemine de zarar verir ve böbrek kani süzme islevini yeterince yapamaz hale gelir. Ileri evrelerde dializ gerektirecek durumlar dahi ortaya çikabilir.
Diger komplikasyonlar: Gözdeki küçük damarlarda çatlamalara yol açarak göz komplikasyonlarina, büyük atardamarlardaki anevrizma denilen baloncuklarin genislemesine ve hatta yirtilmasina veya patlamasina yol açarak çok tehlikeli durumlara neden olabilir.