Hipotermi Soğuk iklimlerde veya soğuk, yağışlı veya rüzgarlı havalarda, yeterince kalın giymeyen kişiler ısı kaybına uğrar. Bu çok tehlikelidir. Çoğunlukla kişi ne olduğunu anlamaz. O kadar şaşırmıştır ki, yardım bile isteyemez ve ölebilir.
Belirtileri:
Kontrolsüz titreme
Yavaş veya anlaşılmaz konuşma
Yürürken tökezlemek
Doğru dürüst düşünememek
Aşırı bitkinlik.

Tedavisi:
Kişiyi derhal rüzgar almayan kuru bir yere taşıyın.
Elbiseleri ıslaksa, çıkarın ve kuru giysiler giydirin. Battaniyelerle sarın.
Baş, el ve ayaklarının örtülü olmasına dikkat edin.
Taşlan ateşte ısıtın ve bir kumaşa sararak, göğsüne, sırtına ve kasık bölgesine yerleştirin.
UYARI: Donmuş kişiyi birden ısıtmayın. Bu kalp rahatsızlıklarına hatta ölüme bile yolaçabilir.

Kişiyi ısıtabilmek için herşeyi yapın. Çocuksa, onu elbiselerinizin içinde vücudunuza bastırın. Veya kucağınıza alarak uyutun. Mümkünse, çocuğun diğer yanma da bir başkasının yatmasını sağlayın. Yanda gösterildiği gibi, yatağın altına sıcak kömürle dolu kaplar veya birkaç küçük yağ lambası koyun. (Fakat yatağın yanmasını veya çok sıcak olmasını önleyin. Ayrıca zehirlenme tehlikesinede göz önünde tutun).

Ona şeker, şekerleme, bal, tatlı olgun meyveler veya meyve suyu gibi şekerli gıdalar verin. Bunlar yoksa, pilav, ekmek veya patates gibi nişastalı yiyecekler verin.
Kişinin titremesi durmuş, fakat yukarıdaki belirtilerden herhangi biri hala devam ediyorsa veya bilincini yirirmişse, durumu çok ciddidir. Hastayı ısıtmayı sürdürün, ama uyanmıyorsa, derhal doktora başvurun.