Güneş çarpması beklenmedik anda ortaya çıkan ve ölümlere sebep olan bir olaydır. Özellikle açık baş ile sıcak yaz aylarında uzun süre güneş altında kalmak, güneş banyosu yapmak veya güneş altında çalışmak güneş çarpmasının başlıca sebepleridir.

Güneş çarpması sıcak çarpması ile birliktedir. Sabit tutulan vücut dış sıcaklığı, sıcak havalarda ısı kaybı azalacağından normal değerierin üzerine yükselir. Vücut bunu ancak terleme mekanizması ile yeniden düzenler ve vücut sıcaklığının artmasını, yani ateşlenmeyi önler. Bu olay tabii bir dereceye kadar ayarlanabilir. Sonra denge bozulur, idrar azalır, deri, dudaklar kurur, baş ağrısı, dalgınlık,görme bozuklukları, bulantı, kusma, bazen karın ağrıları başlar. Beyni de etkileyen ultraviole ışınlar beyin ödemine sebep olurlar. Hafif bir menenjit hali dikkati çeker. Daha ileri durumlarda refleksler bozulabilir, beyin ve göz dibi kanamaları olabilir. Bu durumda felçler ortaya çıkar. Özellikle yüksek tansiyonlu hastalarda, şeker hastalığı bulunan kişilerde bu olaylar daha süratle gelişirler ve daha tehlikeli olurlar.Güneş çarpmasına uğrayan kişilerde yüz kızarır, konuşma bozuklukları, şahsiyet değişiklikleri de olabilir. Şahıs saldırgan ve dengesiz hale geçebilir.

Bu durumlarda yapılacak en önemli tedbir hastayı serin bir yere almak, soğuk su ile baş ve yüze, kollara kompresyon yapmak, bol su ve serin meyveler vermek, kalbi güçlendirici ilaçlar, hasta kuru ise serumlar uygulamaktır.

Şuuru açık kişilerin hafif ılık duşa ve denize girip çıkması, istirahat etmesi ve bol sulu yiyecek, içecekler kullanması, birkaç gün güneşe çıkmaması gerekmektedir.Güneş çarpması insanı komaya dahi sokabilir. Ağır durumlarda mutlaka doktor muayenesine ve hastane tedavisine gerek vardır, ihmal bir insan hayatının kaybına da sebep olabilir.