Aşırı kan kaybı hipovolemik şok meydana getirebilir, bu durumda kanın hacmi sağlıklı miktarın altına (hipo) düşer.
Travmatik bir yaralanma, kanama ister harici olsun (büyük bir kesikte olduğu gibi) veya dahili olsun (bir pelvis kırılması gibi) veya dahili bir organ veya damarın yırtılmasından meydana gelsin, mide bağırsak yolunda bulunan bir lezyon nedeniyle oluşan kanama veya şiddetli bir vajinal kanama da hipovolemik şok sonucu doğurabilir.
Belirtiler diğer şok çeşitlerinin belirtilerine benzeyecektir. Cilt solgun, soğuk ve yapışkan olacaktır. Kalp atışı zayıf ve süratli olacak, bunun yanında yüzeysel ve süratli bir nefes alma düzeni bulunacaktır ve tansiyon ölçülebilecek seviyenin daha aşa-ğsına düşebilir. Şahıs endişe içinde ve huzursuz olabilir ve susuzluktan şikâyet edebilir.
Acil Müdahale. Derhal acil bakım sağlayınız. Hpovolemik şok öldürücü olabilir ve mutlaka acil tıbbi bakıma başlanmalıdır. Derhal yardım çağırınız. Acil tıbbi ekip geldiği zaman damardan sıvı takviyesi tserum) ile birlikte oksijen de solutulabilir. Özel olarak dizayn edilmiş şok pantolonu (bunlar kanı bacaklardan hayati organlara gönderir) uygulanabilir.
Yardımın gelmesini beklerken hastayı teskin edin %e kendisini mümkün olduğu kadar rahat ettirin. Diğer şok tiplerinde olduğu gibi davranın. Eğer hastanın nefesi durursa suni solunum uygulayın.