Vücudun sıvı miktarı belirli tutarların altına düştüğü zaman hipovolemik şok meydana gelebilir. Sıvı kaybı genellikle bilinecektir, çünkü şahıs ısrarlı kusma, diyare veya idrar yoluyla sıvı kaybının farkında olacaktır. Diğer belirtiler öteki şok çeşitlerinin belirtileri ile aynıdır.
Cilt solgun ve soğuk ve yapışkan olacaktır. Kalp atışları zayıf ve süratli olup yüzeysel ve süratli bir nefes alma düzeni ile birlikte olacaktır ve tansiyon ölçülebilen seviyelerin altına düşebilecektir. Hasta endişeli ve huzursuz olabilir ve susuzluktan şikâyet edebilir. Dizlerdeki ve dirseklerdeki ciltte benekler otabilir.
Acil Tedavi. Derhal acil bakım sağlayınız. Hipotermik şok öldürücü olabilir ve acil olarak tıbbi bakıma başlanmalıdır. Eğer hastanın nefesi durursa ağızdan ağıza suni tenefüs yapmaya başlayın.
Potansiyel Sebepler. Aşırı sıvı kayıplarına ve hpovolemik şoka yol açabilecek rahatsızlıkların banarı aşağıda anlatılmıştır.
Gastroenterit. Gastroenterit gastrointestinal yolun enfeksiyonudur. Buna sıklıkla veya bağırsak gribi denir ve genellikle bağırsağın cidarını tahriş eden bir virüs veya bakteri nedeni ile ortaya çıkar.
Bu sık görülen enfeksiyon genellikle 36 saatten fazla sürmez. Fakat özellikle çocuklarda ve yaşlı lomselerde gastroenteritten doğabilecek şiddetli sıvı kaybı hipovolemik şok meydana getirebilir. Böyle dLrumlarda doktorunuza danışın.


Addison Krizi. Adrenal guddeleri vücudunuza normal fonksiyonlarını yerine getirmek için ihtiyaç olan miktarlarda steroid hormonları yapmadığı zaman bu rahatsızlığa addison hastalığı denir. Hormonların eksikliği akut duruma geldiğinde adrenal kriz (addison krizi) meydana gelebilir.
idrar yoluyla tuz kaybı vardır ve bu durum hipovolemik şoka götürür. Şans eseri bu sendcoma seyrek rastlanır. Eğer bir şahıs güneş ışığına maruz kalmadan şiddetli bir şekilde güneş yanığı görüntüsü veriyorsa bu hastalıktan şüphe edilebilinir.
Diüretiklerin Aşırı Kullanımı. En yaygın olarak verilen ilaçlar arasında bulunan diüretik ilaçlar vücudunuzu, idrarın hızını ve hacmini artırmak üzere uyarır ve idrarda tuz ve potasyum kaybına yol açar. Birçok rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan (bunlar arasında Tansiyon Yüksekliği, bazı karaciğer bozuklukları ve kalp yetmezliği vardır) bu ilaçlar değerli ve sıklıkla hayat kurtaran ilaçlardır.
Fakat diüretiklerin kullanımı dikkatle gözlemlen-melidir. Az tuzlu rejime sıkı sıkı bağlılıkla birlikte aşırı diüretik kullanımı sıvı eksikliğine yol açar. Aşırı durumlarda şok meydana gelebilir.