Septik Şok Eğer kana bir enfeksiyon girerse ve vücudunuzun içinde her tarafta dolaşırsa, vücudunuz bununla mücadeleye girer. İstenmeyen bakteriler öldürülür. Fakat aynı zamanda endotoksin elenen maddeler de salgılanır.
Kanınızda endotoksinlerin bulunması, kızarmış ve dokunulduğu zaman sıcaklık duygusu veren cilt, titreme ve ateş, süratli kalp atışları ve yüzeysel solunum da dahil olmak üzere belirtiler meydana getirebilir. Tipik olarak, bu semptomlar 30 dakikadan birkaç saate kadar sürer ve ondan sonra yerini soğuk, yapışkan bir cilde, tansiyonda düşmeye, aşırı susuzluğa, nefes yetersizliğine ve hatta nefes alamama durumuna bırakarak sona erer.
Derhal Acil Yardım Çağırınız. Septik şok, bir dizi tıbbi müdahaleyi gerektiren, hayati tehdit edici acil bir durumdur. Profesyonel yardım çağırın ve ambulansın gelmesini beklerken hastayı yatar durumda sıcak ve rahat tutun.
Profesyonel tıp elemanları oksijen verebilir, damar içinde sıvı tedavisi yapabilir ve enfeksiyonla mücadele etmek için antibiyotikler ve belki diğer ilaçlar verebilir. Sorunun mahiyetinin belirlenebilmesi için, antibiyotik verilmeden önce kan kültürü yapılabilir.