Anafilaksi şiddetli bir allerjik reaksiyondur. Bazı kimseler belirli allerjenlere karşı diğerlerinden daha şiddetle reaksiyon gösterirler ve sistemlerindi bir allerjenin girmesi anafilaktik şok meydana getirebilir.
Anafilaksi en büyük sıklıkla geçmişinde allerji bulunan kişiler tarafından yaşanan bir durumdur. Eğer bir şahıs bir arı veya böcek tarafından sokulduktan, tahriş edici bir gıda aldıktan veya yeni bir ilaç almaya başladıktan sonra birkaç dakika içinde belirtiler gelişirse anafilaksiden şüphe edilmelidir. Aynı zamanda başka muhtemel sebepler de vardır, fakat bunlar tipik olarak, kişinin doktorun bakımı altında olduğu sırada meydana gelir. Duyarlı kişilerde bu nedenler, vücuda belirli aşıların, anestezi maddelerinin veya bazı teşhis amaçlı testlerde kullanılan boyaların vücuda girmesi du-rurrllarını içine alır. Bazen kan nakli anafilaktik şok meydana getirebilir.
Anafilaktik şokun genel olarak görülen semptomları aşağıdakilerdir:
Cilt dokunulduğu zaman sıcaktır. Aynı zamanda cildin dikkati çeken bir kırmızılığı da vardır. Belki de vücudun büyük bir kısmında kabarıklıklar (ürtiker) bulunur.
Hasta genellikle hırıltılı nefes alır ve nefes almakta zorluk çeker.
Bununla birlikte gelen belirtiler arasında bulantı, kusma, karın krampları, nabız yükselmesi ve tansiyonun aniden düşmesi bulunabilir.
Derhal ve doğru tedavi yapılmazsa bilinç kaybı ve sonunda ölüm meydana gelebilir.
Anafilaktik şoktan doğan ölüm en büyük sıklıkla, şiddetli nefes alma zorluğu nedeniyle olur. Boğazdaki dokuların şişmesi hava yolunun tıkanması sonucunu verebilir.
Acil Müdahale. Derhal acil tıbbi yardım çağırınız. Ya acil tıbbi yardun çağırınız veya hastayı süratle bir acil bakım ünitesine ulaştırın. Eğer şahsın nefes alması durursa ağızdan ağıza suni solunum uygulayın.
Eğer durumun nedeni arı sokması ise ve arının iğnesi hâla sokma yerinde duruyorsa bu iğneyi çıkarınız. Bir buz torbası veya nemli soğuk bir bez koyun.
Koruma. Eğer sizin veya ailenizden bir kişinin böcek sokmalarına karşı şiddetli allerjik (anafilaktik) reaksiyonlarınız varsa, uygun ilaçları bulundurun bir acil çantasını el altında tutun. Aile doktorunuz bu çantanın içinde neler bulunması gerektiği konusunda size tavsiyelerde bulunabilir fakat bir anafilaktik acil durum olduğunda cilt altına iğne ile zerk edilmek üzere epinefrin (adrenalin) bulundurulabilir.
Çevrede arılar varken dikkatli olun. Uzun kollu gömlek ve şort yerine de pantolon giyin. Canlı renkler kullanmayın. Parfüm veya kolonya kullanmayın. Eğer yakında bir arı dolaşırsa paniğe kapılmayın. Yavaş yavaş uzaklasın ve arıya veya bir başka böceğe sert biçimde vurmaktan kaçının.