Toksik şok sendromu özellikle 30 yaşından genç bayanlar tarafından tamponların kullanılmasına bağlı olarak meydana gelen ender fakat tehlikeli bir rahatsızlıktır. Tipik semptomlar arasında 39°C veya daha yüksek ani ateş, kusma veya ishal, baş dönmesi, halsizlik, bayılma veya koordinasyon bozukluğu ve güneş yanığına benzeyen bir kırmızılık bulunabilir, bu kırmızılık avuçlarınızda ve topuklarınızda bile görülebilir.
Derhal Acil Yardım Çağırınız.
Eğer siz veya ailenizin diğer bir bayan üyesi yukarıda sözü edilen belirtileri gösterirse özellikle bu belirtiler âdet döneminde oluşmuş ise ve o bayan tampon kullanmakta ise derhal acil yardım çağırın (yardım çağırmadan önce tamponu çıkarın). Doktora belirtilerin neler olduğunu söyleyin ve ne kadar süreden beri görüldüklerini ve âdet döneminin ne zaman başladığını bildirin.
Toksik şok senedromu tansiyonun aniden düşmesine ve sonuçta şok durumu meydana gelmesine yol açabilir.